• Διαβάστηκε 966 φορές

Με το δεξί η Μελίκη τη νέα χρονιά

Νικηφόρα ξεκίνησε η νέα χρονιά για την ομάδα της Μελίκης που επικράτησε δύσκολα αλλά δίκαια του Ηρακλή Κοζάνης με 86-78 στην έδρα της, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και έκλεισαν την 1η περίοδο στο +17 (29-12), εξαργυρώνοντας την πολύ καλή τους αμυντική λειτουργιά και την επιθετική τους πολυφωνία παράλληλα. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (44-29). Με την έναρξη της επανάληψης ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σε συνδυασμό με την πολύ κακή απόδοση της ομάδας της Μελίκης, επέστρεψαν στον αγώνα  και στην διεκδίκηση της νίκης.

Η 3η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 56-55. Έτσι τα τελευταία 10 λεπτά έδειχναν πως θα υπάρξει ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να πάρουν μια μικρή διαφορά 5-6 πόντων και να την κρατήσουν μέχρι το φινάλε. Το τελικό 86-78 κρίνεται απόλυτα δίκαιο καθώς η ομάδα της Μελίκης για 30 λεπτά ήταν κυρίαρχος στο παρκέ. Φανταστική εμφάνιση από τον Μαυρίδη που σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Παραπούρας με 22.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια συνέχισε αήττητη η ΑΕΛ συντρίβοντας την Σιάτιστα εκτός έδρας, ενώ ο Αίολος Αστακού έκαμψε την αντίσταση των Διόσκουρων στην Κοζάνη. Μεταμόρφωση Βόλου και Καστοριά δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι σε Καρδίτσα και Νίκη Βόλου αντίστοιχα. Σπουδαία νίκη για τον Πρωτέα Γρεβενών στην παράταση μέσα στη Βόνιτσα, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Τέλος το Αγρίνιο ''σκόρπισε'' την αδύναμη ομάδα του Πανεδεσσαϊκού που ακόμα δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα.

Μελίκη - Ηρακλής Κοζάνης 76-68
Δεκάλεπτα: 29-12, 44-29, 56-55, 86-78
Διαιτητές: Σιταρίδης - Μάνιος
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 13(1), Μαυρίδης 30(4), Δημητριάδης 8(1), Γιαννόπουλος, Λέφας 11, Παραπούρας 22(3), Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης, Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κοτσάμπασης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Γίδαρης, Τσακμάκης 3(1), Γιαννουζάκος 14(3), Σιδέρης, Δούμας, Αζής, Κέκελης 5(1), Παπούλιας 7, Παντελίδης 14(4), Γιαννούλης 35