• Διαβάστηκε 704 φορές

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ήττα στα σημεία από τον Ηρακλή

Την ήττα με σκορ 63-65 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας και έκανε ποδαρικό με το... αριστερό στο 2015.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με 6-0 γρήγορα όμως ο Ηρακλής κατάφερε, μείωσε και αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-29.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να αλλάζει χέρια διαρκώς. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αν και προηγήθηκε με 44-39 και 46-41 στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και παρά τις προσπάθειες του μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο (σουτ για τρίποντο του Τραϊανού) ηττήθηκε με 63-65.

Δεκάλεπτα: 16-14, 31-32, 46-41, 63-65.

Διαιτητές: Παφίλης-Ξενικάκης-Φακίτσας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Λευκαδίτης 7 (1), Πεχλιβάνος, Τριχόπουλος 2, Κασαμπαλής 9 (8ρ.), Γκιουλέκας 12 (1), Πλιούκας 12, Δεληγιώργης, Τραϊανός 6 (2), Σιδηρόπουλος, Μαρτίνς 4, Πεταλωτής 11 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Σταματογιάννης, Μιχάλογλου 7 (1), Ονάσογλου 5, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 5 (1), Αράπης, Καραγκιολίδης 6, Κοθράς 6, Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 20 (4/4δ., 4/5τρ., 5ρ.), Δέσπος 14 (10ρ.,6ασ., 2κλ.).