• Διαβάστηκε 883 φορές

Απρόσμενη ήττα για την Μελίκη!

Με άσχημη εμφάνιση και απρόσμενη ήττα έκλεισε η φετινή χρονιά για την ομάδα της Μελίκης. Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις τους, γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα από την Βόνιτσα με σκορ 68-79, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Οι γηπεδούχοι έμειναν από το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων και το ημίχρονο έκλεισε στο -17 (32-49), κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο τους στην επανάληψη. Η Βόνιτσα απλά κράτησε ψηλά την διαφορά στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε μια δίκαιη και άνετη επικράτηση.

Παραπούρας με 19 πόντους (6 τρόποντα) και Μαυρίδης με 16 πάλευαν μόνοι τους να κρατήσουν την Μελίκη στο παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρουν.

Μόνη αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος παρέμεινε η ΑΕΛ που κέρδισε και την Καστοριά, ενώ εύκολο απόγευμα είχε ο Αίολος Αστακού απέναντι στο Αγρίνιο. Ηρακλής Κοζάνης, Μεταμόρφωση Βόλου, Καρδίτσα και Νίκη Βόλου έκλεισαν με νίκες την χρονιά, ενώ ο Πανεδεσσαϊκός έχοντας 11 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, δείχνει πως εκτός απροόπτου θα είναι η ομάδα που θα αποχαιρετήσει στο τέλος την κατηγορία.

Μελίκη - Βόνιτσα 68-79

Δεκάλεπτα: 11-24, 32-49, 57-64, 68-79
Διαιτητές: Κοντογιάννης - Παζόλης

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 4, Μαυρίδης 16(1), Δημητριάδης 4, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκόγκας, Παπαρόσης, Κοτζαμπάσης 9, Λέφας 14, Παραπούρας 19(6) , Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης, Παυλίδης.

ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Κακιούζης 5(1), Κοντογιάννης 5, Αρέθας 16, Περλής 16(2), Καραμπάς 18(2), Μάρης, Τσιτσώνης, Μανδαλάκης 19(2), Παπανελόπουλος, Κόκκαρης.