• Διαβάστηκε 919 φορές

Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.: Νίκες για Αλεξάνδρεια και Ζαφειράκη - Βαριά ήττα με παράπονα για ΑΟΚ Βέροιας

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις για την Αλεξάνδρεια, που επικράτησε εύκολα στην έδρα της επί του Άσπρου με σκορ 70-42. Μόνη πλέον στην δεύτερη θέση η ομάδα του Στέλιου Γκότση μετά την ήττα του Αιγινιακού στην Αριδαία.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ζαφειράκη που νίκησε στη Νάουσα τον Σκυδραϊκό με 70-57. Βαρία ήττα για τον ΑΟΚ στο Πολύκαστρο απέναντι στον τοπικό Εύαθλο με τους ''Λύκους'' να έχουν σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης. Νίκες για Βαφύρα και Κρύα Βρύση.

Αλεξάνδρεια- Κεραυνός Άσπρου 70-42
Διαιτητές: Μελανίδης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 22-10, 40-25, 49-33, 70-42
Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος 6, Μπαγιώκας 3(1), Σιτσάνης 4, Στογιαννόπουλος 7, Μπαλιάκας 12, Αβραμίδης 4, Παπαγερίδης 4, Αδαμίδης, Πρόιος 4, Νικολόπουλος 22(1), Περπερίδης 2, Αλεξόπουλος 2.
Πολύ καλό παιχνίδι από τους ''πράσινους'' που ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Δεύτερο συνεχόμενο εξαιρετικό παιχνίδι από τον Νικολόπουλο που σταμάτησε στους 22 πόντους. Ακολούθησαν οι Μπαλιάκας και Στογιαννόπουλος με 12 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Εύαθλος Πολυκάστρου-ΑΟΚ Βέροιας 101-58
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Καλέσης
Δεκάλεπτα: 24-13, 49-31, 74-47, 101-58
ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Χρυσάφης 4, Καπνάς 10, Γιαννόπουλος 6, Γκανάς 6, Τσιγκογιάννης, Πάππου 3, Χρυσής 5(1), Ιατρού 9, Ιωσηφίδης 5, Ουζούνης, Γκεκόπουλος 10, Τσέος.
Σοβαρά παράπονα από τους Βεροιώτες για τα σφυρίγματα των Παπαγεωργίου και Καλέση. Μόλις 15 λεπτά πρόλαβε να παίξει ο Ιωσηφίδης, καθώς αποβλήθηκε με 5 γρήγορα φάουλ. Εκτός γηπέδου και ο προπονητής των ''Λύκων'' Θωμάς Τούσας σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Σκληρό και πολλές φορές αντιαθλητικό το παιχνίδι των γηπεδούχων. Στο νοσοκομείο Πολυκάστρου μεταφέρθηκε τραυματίας ο Γιαννόπουλος. Εκτός αποστολής οι Σαζακλίδης και Παπαδόπουλος μιας και υπέπεσαν σε πειθαρχικά παραπτώματα.
''Δίκαιη η νίκη του Πολυκάστρου, εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και μετά από δύο άσχημα αποτελέσματα θα επιδιώξουμε να επιστρέψουμε στις επιτυχίες'' δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής Θωμάς Τούσας.

Ζαφειράκης Νάουσας-Σκυδραϊκός 70-57
Διαιτητές: Μητώνας-Τζήμος
Δεκάλεπτα: 15-10, 39-24, 54-38, 70-57
Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Σιδηρόπουλος 10, Σκουλαριώτης 10, Σιαμήτρος 16, Βάιγκαντ 9, Τούφας 5, Ζιάννης 8, Λιόλιος 3, Ζέφυρος 2, Ζαχαριάδης 2, Μουρατίδης 3, Βαδόλας 2
Απώλεια για τους Ναουσαίους ο τραυματισμός του φορμαρισμένου 'Αρη Ψαρρά ο οποίος υπέστη κάταγμα στο δάχτυλο του δεξιού του χεριού στον αγώνα του παιδικού πρωταθλήματος με τον Φίλιππο και θα λείψει για ένα περίπου μήνα.