• Διαβάστηκε 958 φορές

Πάλεψε αλλά έχασε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στη Λευκάδα

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία ηττήθηκε με σκορ 83-71 στη Λευκάδα από την τοπική Δόξα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι Βεροιώτες πάλεψαν το ματς, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Αγωνιστικά, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 10λεπτο προηγήθηκαν με 21-25.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με εννιά πόντους (45-36).

Στο δεύτερο μέρος οι Βεροιώτες προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν δίκαια στο τελικό 83-71.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ οι Τραϊανός και Γκιουλέκας με 17 και ο Κασαμπαλής με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-25, 45-36. 67-53, 83-71

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Τζίμα

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Αποστολίδης 9, Γεωργάκης, Γαρμπής 2, Σκλάβος 9 (1), Αναγνωστόπουλος 18, Συμεωνίδης 6 (4ασ.), Καραδολάμης 11 (3), Αργυρός, Χίμπερτ, Μουρατίδης 8 (1), Μάρτζος 7 (1), Κυριακόπουλος 13 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 17 (3τρ., 9ρ., 4κλ., 2ασ.), Δεληγιώργης 2 (5ασ.), Πλιούκας 8 (2), Γκιουλέκας 17 (0/7τρ.), Κασαμπαλής 13, Τριχόπουλος 2, Χατζημασούρας, Λευκαδίτης 12 (1).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 17/11...