• Διαβάστηκε 893 φορές

Σπουδαία νίκη επί του Ψυχικού πέτυχε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του δυνατού Ψυχικού, κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας με περίσσιο πάθος και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γκιουλέκα, επικράτησαν με σκορ 62-59 της Αθηναϊκής ομάδας έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 5-0, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μείωσαν σε 5-4. Οι Βεροιώτες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 12-7 και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στην συνέχεια το Ψυχικό ανέβασε την απόδοσή του και με ένα σερί 1-11 προηγήθηκε 13-18! Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με δικό τους σερί 6-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα με 19-18, για να λήξει τελικά η πρώτη περίοδος με 19-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα 21-24 και 28-34, αλλά τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 31-34 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 39-38, αλλά στην συνέχεια το Ψυχικό ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 42-50. Ωστόσο οι Βεροιώτες δεν τα παράτησαν και μείωσαν γρήγορα το σκορ σε 47-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε δραματικό, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 59-57 στο 35’ με εύστοχο τρίποντο του Γκιουλέκα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έπαθαν… αφλογιστία, με τους Βεροιώτες να είναι πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και να προηγούνται 61-59 με καλάθι του Πεταλωτή.

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεσή τους και στην συνέχεια ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ κέρδισε φάουλ με τον Πεταλωτή, ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές γράφοντας το τελικό 62-59!

Πρώτοι σκόρερ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 19 πόντους (8 ριμπάουντ) και ο Πεταλωτής με 10 πόντους. Ξεχώρισαν επίσης και οι Τάσος Κασαμπαλής με 7 ριμπάουντ και Μάρτινς Αμπέλε με 6.

Δεκάλεπτα: 19-21, 31-34, 47-50, 62-59

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Παφίλης-Λόρτος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 10 (1), Μαρτίνς 6, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 7, Δεληγιώργης 9  (1), Πλιούκας, Γκιουλέκας 19 (3/3τρ., 8ριμπ.), Κασαμπαλής 9 (7ριμπ.), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 2.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 8 (2), Αχής Ντ. 3 (1), Περσίδης, Παπανικολάου 10 (2), Δημάκος 8, Σκάνδαλος, Μάντζαρης 14 (1), Κορωνίδης 5 (1), Ναούμης, Λάτοβιτς 5 (1), Ματζιώρης 6.