• Διαβάστηκε 2772 φορές

Εκπληκτικός Παναθηναϊκός "πέταξε" στον τελικό, 73-57 την Φενερμπαχτσέ

Κάνοντας μια αποφασιστική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικρατησε με 73-57 της Φενερμπαχτσέ και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκα.

Φανταστική εκκίνηση για το «τριφύλλι» που πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα και είχε σωστές επιλογές στην επίθεση καταφέρνοντας να δημιουργήσει να δημιουργήσει διαφορά 12 πόντων (12-0) και να αφήσει τους Τούρκους χωρίς καλάθι μέχρι το 4.47. Η Φενερ προσπάθησε να μειώσει αλλά ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο -9.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μείωσε στους τέσσερις στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά ο Ναν με τρίποντο έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό. Οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις και με πρωταγωνιστή τον Χέιζ-Ντέιβιςπήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά ενός καλαθιού.

Το «τριφύλλι» πέρασε δύσκολα στην τρίτη περίοδο καθώς οι Τούρκοι πίεσαν σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν μια ανάσα από το προβάδισμα αλλα η καλή άμυνα των «πρασίνων» τους έδωσε το δικαίωμα να μείνουν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου και να μπουν στην τέταρτη στο +6 με τρίποντο του Καλαϊτζάκη.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Αταμάν είχαν το μομέντουμ και αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10). Με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση έγινε το +15 2.06 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Φενέρ έμοιαζε αδύνατο να αντιδράσει και ο Παναθηναϊκός σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2).

Πηγή: metrosport.gr