Άλωσε το Ηράκλειο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στην πρεμιέρα της Α2!
Φωτογραφία από την αναμέτρηση
  • Διαβάστηκε 765 φορές

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην πρεμιέρα της Α2 κατηγορίας.

Οι «ερυθρόλευκοι», έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησαν του Ο.Φ.Η. στο Ηράκλειο με σκορ 67-70 και πανηγύρισαν το πρώτο τους δίποντο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο το νέο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά, οι Βεροιώτες από το ξεκίνημα πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυναν προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με 12-18.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα την δεύτερης περιόδου, με τους παίκτες του Δημήτρη Γκίμα να προηγούνται με 18-23 στο 15’, όμως στην συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους κυρίως στην άμυνα και 3:28’ πριν την λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 23-23, ενώ προηγήθηκαν για πρώτη φορά λίγο αργότερα κλείνοντας το δεύτερο 10λεπτο με το υπέρ τους 31-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε δυνατά και ανέβασε στην διαφορά στους 6 πόντους (42-36), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν γρήγορα απάντηση και με δύο τρίποντα του Γκιουλέκα έφεραν το σκορ στα ίσια (42-42), 4:40 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα και έως την λήξη του 3ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια και τον ΦΙΛΙΠΠΟ να προηγείται με 47-49 στο 30’.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες, οι οποίοι παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, πήραν μια διαφορά επτά πόντων (49-56) 7:40’ πριν το φινάλε.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη προηγήθηκαν με 53-61 με τρίποντο του Γκιουλέκα, ενώ 2:37 πριν το φινάλε έκαναν το 54-63 με δύο βολές του Δεληγεώργη.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για τη μεγάλη ανατροπή και με ένα σερί 7-0 έφεραν το ματς στο καλάθι (61-63), 1 λεπτό και 35 δεύτερα πριν τη λήξη!

Ο Πλιούκας με… κρύο αίμα πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο για τον ΦΙΛΙΠΠΟ κάνοντας το 61-66, ενώ ο Ο.Φ.Η. απάντησε με δίποντο για το 63-66.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την έλλειψη ψυχραιμίας των «ερυθρόλευκων» και με την θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τους να φτάνουν στην ισοφάριση (67-67) 27’’ πριν το φινάλε!

Επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ κέρδισε φάουλ με τον Γκιουλέκα να ευστοχεί στις δύο βολές και να γράφει το 67-69, με τους γηπεδούχους να κάνουν λάθος στην επαναφορά και να δίνουν την δυνατότητα στον Γκιουλέκα να κερδίσει νέο φάουλ και με μία στις δύο εύστοχες βολές να γράψει το τελικό 67-70 για τους Βεροιώτες!

Διαιτητές : Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-29, 47-49, 67-70

Ο.Φ.Η. (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 2, Αμπέλε 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγεώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.