• Διαβάστηκε 667 φορές

Έχασε από τον ουραγό ΚΑΟΔ ο Φίλιππος Βέροιας!

Ήττα... πισωγύρισμα (96-89) γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας στη Δράμα από τον ουραγό της βαθμολογίας ΚΑΟΔ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της National League 1.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν κακό για την Βεροιώτικη ομάδα, η οποία βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει μια διψήφια διαφορά πόντων, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-14. Η αντίδραση ήταν άμεση και με ένα πολύ καλό επιθετικά δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μείωσε την διαφορά στο τρίποντο, με το 44-41 υπέρ του ΚΑΟΔ να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν “σώμα με σώμα” και το επιμέρους 23-23 της τρίτης περιόδου να δίνει χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε δυνατές συγκινήσεις, με μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και αποκορύφωμα τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Εκεί η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να βρεθεί στο -1 και πολύ κοντά στην ανατροπή. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν δραματική, με τις αποφάσεις των διαιτητών να φέρνουν νεύρα στους "ερυθρόλευκους" και να δίνουν την ευκαιρία στη Δράμα να διευρύνει από τη γραμμή των βολών τη διαφορά για να φτάσει εν τέλει στη νίκη με 96-89.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Εκίζογλου, Αθανασιάδης Αθ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-41, 67-64, 96-89

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Βουκίσεβιτς 34 (4), Αγγελόπουλος 8 (2), Μαραβέγιας 6, Παπαδόπουλος 8, Μπόζης 17, Μπέσσας 7 (1), Γεωργίου 15 (1), Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης 1, Στεφανίδης.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 20 (1), Αποστολίδης, Φλιάτης, Ξενιτίδης 22 (4), Κάτζος 7 (1), Μπένας 14, Κοτσανος 24, Μελαδιανός 2.