• Διαβάστηκε 627 φορές

Πέρασε και από τον Λαγκαδά ο Φίλιππος Βέροιας

Μεγάλη ψυχολογική ώθηση με μια σπουδαία νίκη μέσα στον Λαγκαδά, εκεί όπου για την 18η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1, ο Φίλιππος Βέροιας κέρδισε τον τοπικό Ερμή με 61-54.

Σε έναν σκληρό αγώνα που αναμενόταν να κινηθεί σε χαμηλό σκορ, η Βεροιώτικη ομάδα δεν έχασε σε καμία φάση τον έλεγχο του αγώνα και όντας σταθερά “οδηγός” του σκορ, έφτασε στην τέταρτη διαδοχική νίκη, σε μια σειρά αγώνων που θα καθόριζαν σε μεγάλη βαθμό την τελική εικόνα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι βάσεις της νίκης μπήκανε ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με “double score” ο Φίλιππος προηγούταν με 12-6, ενώ όντας ακόμη πιο εύστοχος στο δέυτερο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με +9 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-20 υπέρ του.

Η ομάδα του Λαγκαδά προσπάθησε να πλησιάσει και στην τρίτη περίοδο “ψαλίδισε” τη διαφορά, ωστόσο μην χάνοντας την συγκέντρωσή τους, οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά υπερασπίστηκαν το προβάδισμα και πήραν εν τέλει τη νίκη με 61-54.

Ακολουθεί η σπουδαία εντός έδρας αναμέτρηση το ερχόμενο Σάββατο (10/2, 17:00) με τη ΔΕΚΑ, η οποία κλείνει τη σειρά των ντέρμπι και εφόσον ολοκληρωθεί με επιτυχία θα εδραιώσει τους "ερυθρόλευκους" στην δυάδα και θα κοιτάνε ακόμη ψηλότερα!

Ερμής Λαγκαδά 54-61 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Ντούρας, Καννής

Δεκάλεπτα: 6-12, 20-29, 39-44, 54-61

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 7, Γκέλιος 6, Λαζάρου 1, Παπαδόπουλος Σ. 4, Μάρουσιτς 7 (1), Σουτζόπουλος 11 (1), Χρυσανθάκης 2, Σμυρλής, Ταζόπουλος 16.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 11 (1), Αποστολίδης 2, Ξενιτίδης 15 (3), Κάτζος 14 (2), Κοτσάνος 4, Φλιάτης 3, Καραγιώργος, Μπένας 10 (2), Μελαδιανός 2.