• Διαβάστηκε 807 φορές

Με ήττα στη Γέφυρα έκλεισε την χρονιά ο Φίλιππος

Δεν ήταν το αποχαιρετιστήριο που ήθελε ο Φίλιππος για το 2023, με την Βεροιώτικη ομάδα να φιλοξενείται το απόγευμα του Σαββάτου (23/12) στο ΔΑΚ Γέφυρας από την τοπική ομάδα για την 13η αγωνιστική της National League 1 και να γνωρίζει την ήττα με 79-63.

Ο αγώνα ξεκίνησε από την αρχή στραβά για τον Φίλιππο, ο οποίος δεν ήταν αποτελεσματικός στο σκοράρισμα και βρέθηκε να χάνει στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 21-11. Παρόμοια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα, το οποίο μειώθηκε σε μονοψήφιο αριθμό, με το 41-30 να είναι το σκορ που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην 3η περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, η οποία έφτασε το +16, με το 62-46 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, ενώ το επιμέρους 17-17 της τελευταίας περιόδου δεν άλλαξε το σκηνικό, αναγκάζοντας την Βεροιώτικη ομάδα να ηττηθεί με 79-63 στο τελευταίο ματς του 2023.

Δεκάλεπτα: 21-11, 41-30, 62-46, 79-63

Διαιτητές: Χρυσάφης-Γεωργούλης-Ράπτης

ΜΓΣ Γέφυρας (Κωστόπουλος-Δαδάλας): Χρυσόπουλος 18(2), Βακουφτσής 11, Καλαϊτζίδης 6(1), Φόρογλου 7(1), Σιώπης 6(1), Μαλανδρής 22(4), Παππάς, Πολυμένης 6(1), Τσιροπούλης 3(1).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17(3), Αποστολίδης, Ξενιτίδης 2, Κάτζος 11(2), Καραγιώργος 15(2), Μπένας 16(2), Μελαδιανός 2, Κοτσάνος.