• Διαβάστηκε 638 φορές

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Φίλιππο στο ντέρμπι του Ευόσμου

Δεν κατάφερε να συνεχίσει τα επιτυχημένα αποτελέσματα η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας.

Οι "ερυθρόλευκοι", γνώρισαν την ήττα στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της National League 1, από την ΔΕΚΑ στο γήπεδο του 11ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, με σκορ 79-73.

Μοιρασμένη η εικόνα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα, ωστόσο τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη στα σημεία.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Φίλιππο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 25-15.

Άμεσα η ομάδα της Βέροιας συνήλθε και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του παιχνιδιού, όχι όμως και το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, μόλις ένα δίποντο πίσω και τον πίνακα να δείχνει 42-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Ισορροπημένη και η τρίτη περίοδος, με το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά να πετυχαίνει ένα επιμέρους σκορ με 15-17, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία στο 57-57.

Προφανώς ένα τέτοιο παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος του κι έτσι κι έγινε, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά τους ριμπάουντ και με μεγάλη δυσκολία να παίρνουν το προβάδισμα που εν τέλει τους έδωσε και τη νίκη με 79-73.

ΔΕΚΑ – Φίλιππος Βέροιας 79-73

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-40, 57-57, 79-73

Διαιτητές: Ντούρας-Χατζημπαλίδης-Κάννης

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πετανίδης 9(2), Λιοτόπουλος 19(2), Τσιροπούλης 1, Κιόσια 10, Λουλούδης 21(2), Πατρίκης 3, Καλαποθαράκος 3, Ζωϊδης 6, Μουτάφης 7(1).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 26, Αποστολίδης 9(2), Ξενιτίδης 6, Κάτζος 3, Καραγιώργος 4, Κότσανος 10, Μπένας 13(2), Μελαδιανός 2, Δημαλής, Λάζαρης.