• Διαβάστηκε 697 φορές

"Ανώμαλη προσγείωση" για τον Φίλιππο και βαριά ήττα από την ΧΑΝΘ!

Την πρώτη της φετινή ήττα και μάλιστα με βαρύ σκορ, γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας!

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν στην Θεσσαλονίκη από την ΧΑΝΘ με 92-66, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1, δείχνοντας τον πραγματικό τους εαυτό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού από εκεί και πέρα παραδόθηκαν στους γηπεδούχους.

Παίρνοντας… φωτιά με 31 ολόκληρους πόντους μόνο στην 2η δεύτερη περίοδο την ίδια στιγμή που η Βεροιώτικη ομάδα είχε βρει μόλις 35 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η ανεβασμένη για τα καλά φέτος ΧΑΝΘ κατόρθωσε να ξεφύγει ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (52-35) στο ντέρμπι της ημέρας μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους δείχνοντας τα δόντια της εν όψει της επανάληψης.

Μάλιστα, αυτό το ξέσπασμα στην 2η περίοδο μόνο τυχαίο ή ολιγόλεπτο δεν ήταν, αφού κατάφερε και στο δεύτερο μέρος να διατηρήσει υπέρ της ένα προβάδισμα άνω των 15 πόντων και μπαίνοντας με το ευρύ +16 (68-52) στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε πιο ικανή από ποτέ για το 4/4 στο φετινό πρωτάθλημα και την παραμονή στην κορυφή της λίγκας.Τα δεκάλεπτα: 21-24, 52-35, 68-52, 92-66

Άπαντες στις τάξεις της Βεροιώτικης ομάδας πιστεύουν ότι ήταν μια κακή παρένθεση στη φετινή υπερπροσπάθεια που καταβάλλει ο Ευθύμης Κοθράς και οι παίκτες του.

ΧΑΝΘ 92-66 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ντούρας-Πράττος.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Μελαδιανός 1, Αποστολίδης 5 (1), Καραγιώργος 5, Ελευθεριάδης 16 (2), Ξενιτίδης 13 (1), Κάτζος 4, Μπένας 12, Κοτσάνος 10.

Μακεδονικός-ΜΓΣ Γέφυρας 63-62
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 92-66
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 71-69