• Διαβάστηκε 842 φορές

Με τρομερή ανατροπή πήρε την πρόκριση η Εθνική!

Η Εθνική Ελλάδας ίδρωσε, αγχώθηκε αλλά στο τέλος ήταν εκείνη που πανηγύρισε την πρόκριση στους "16" του Mundobasket 2023, νικώντας με 83-74 τη Νέα Ζηλανδία, με τον Παπαπέτρου και τον Λαρεντζάκη να είναι οι κορυφαίοι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Η "γαλανόλευκη" στο πρώτο μέρος είδε τη Νέα Ζηλανδία να κυριαρχεί, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους είχαν διαφορετική άποψη και έστειλαν την Εθνική στην επόμενη φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία (1/9) και το Μαυροβούνιο (3/9).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κάκιστη και στις δύο πλευρές του παρκέ, επιτρέποντας στη Νέα Ζηλανδία να κυριαρχήσει, με τον Τε Ράνγκι να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στην ελληνική άμυνα, έχοντας 15 πόντους.

Παρότι στα πρώτα δύο δεκάλεπτα η Εθνική μας υπέπεσε μόλις σε τρία λάθη ήταν άστοχη, έχοντας μόνο 5/19 δίποντα, ενώ οι Νεοζηλανδοί είχαν δέκα επιθετικά ριμπάουντ, με την ομάδα του Κάμερον να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων (32-43).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Ελλάδα μπήκε δυναμικά και με έξι γρήγορους πόντους μείωσε σε 38-43. Η Νέα Ζηλανδία συνέχισε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται μπροστά (50-54).

Η "γαλανόλευκη" μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 9-0, στα πρώτα τρία λεπτά πήρε προβάδισμα στο σκορ (59-54). Πέντε λεπτά (35') πριν το τέλος Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης έστειλαν τη διαφορά στο +10 (71-61), δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην Ελλάδα.

Στο 38' ο Τε Ράνγκι ευστόχησε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και μείωσε σε 75-69. Στο τελευταίο λεπτό η Νέα Ζηλανδία μείωσε σε 78-74, αλλά η Εθνική μας δεν έχασε τη ψυχραιμία της και πήρε εν τέλει την πρόκριση.