• Διαβάστηκε 523 φορές

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΓΑΣ Μελίκη!!!

Σπουδαίο βήμα "παραμονής" στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας έκανε η ομάδα μπάσκετ της Μελίκης!

Οι Ημαθιώτες παίζοντας με πάθος και ψυχή, επικράτησαν με 61-60 του Εθνικού Κοζάνης στο κατάμεστο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της α’ φάσης των play out του 5ου ομίλου, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στις νίκες από 0-2 σε 3-2!

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 10-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 25-41 ενώ μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα έχοντας δεκαέξι πόντους προβάδισμα!

Ωστόσο, οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη πέτυχαν την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο περνώντας μόλις μία φορά μπροστά στο σκορ στη διάρκεια του αγώνα με 61-60, που ήταν και το τελικό σκορ!

Έτσι, ο ΓΑΣ Μελίκη μετέτρεψε το αρχικό 0-2 της σειρά σε 3-2 και πήρε την πρόκριση για τη β' φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΜΕΝΤ, με τις δύο ομάδες να εκκινούν από κοινή αφετηρία καθώς η σειρά βρίσκεται στο 1-1.

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Καντερές.

Δεκάλεπτα: 10-24, 25-41, 39-55, 61-60.

ΓΑΣ Μελίκη (Τοπούζης): Κυριακού 2, Ματράκας, Ντόβας, Στάκταρης, Ντινάκης 12, Στόιτσης 23 (2), Σαχμπατιάν 2, Ιωάννου 2, Μούμογλου 6, Πάντσιος 14 (2).

ΦΣ Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Μπίγγας 6 (2), Ματούλας 1, Κάτανος, Σούπουρας 6 (2), Τσολάκης 7 (1), Γιαμούζης 13, Καπένης 11, Τοπάλλι 16 (3).