• Διαβάστηκε 637 φορές

Απότομη προσγείωση από Σερβία και τέλος στο όνειρο για την Εθνική!

Την χειρότερη της εμφάνιση πραγματοποίησε στο σημερινό παιχνίδι με τη Σερβία η Εθνική Ελλάδος, καθώς ηττήθηκε με 92-70  και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τον αποκλεισμό από το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας.

Το ματς ξεκίνησε με τους Σέρβους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 23-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όσο κυλούσε το παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα “έτρεχε” συνεχώς πίσω από την Σερβία στο σκορ καθώς δεν είχε πάρει προβάδισμα από την αρχή του αγώνα.

Οι Σέρβοι έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 5-0 και το σκορ να γράφει 46-42, ύστερα από το καλάθι του Ραντούλιτσα και το καλάθι & φάουλ του Κάλινιτς.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ανέβασαν την απόδοση του και ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους με τον Φώτη Κατσικάρη να προσπαθεί να αλλάξει γρήγορα τη κατάσταση.

Δυστυχώς όμως για την Εθνική μας ομάδα δεν άλλαξαν πολλά καθώς λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η διαφορά είχε κορυφωθεί στους είκοσι πόντους και οι Σέρβοι είχαν πάρει τη νίκη-πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας με 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Καλάθης 14 (2), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.