• Διαβάστηκε 400 φορές

Final-4 εφήβων: Στον τελικό ο Ζαφειράκης - Δεν τα κατάφερε ο Φίλιππος

Στον μεγάλο τελικό του Final-4 του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ προκρίθηκε ο Ζαφειράκης Νάουσας, ο οποίος το Σάββατο (1/4) κέρδισε τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Αντίθετα, η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε από την ΚουΠα Κιλκίς κι έτσι θα αγωνιστεί στον σημερινό μικρό τελικό.

Αναλυτικά οι δύο ημιτελικοί:

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 85-48

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 85-48 του Μεγάλου Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, ξέφυγε με διψήφια διαφορά από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου κι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη παίρνοντας την πρόκριση στον αυριανό τελικό εκεί όπου περιμένει το νικητή του δεύτερου ημιτελικού που ακολουθεί, ανάμεσα στην ΚουΠα Κιλκίς και τον Φίλιππο Βέροιας.

Τέσσερις φορές άλλαξε πλευρά το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους εννέα πόντους και τον Ζαφειράκη να τρέχει ένα 6-0 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και να προηγείται με 18-11.

Το σερί της ομάδας της Νάουσας ολοκληρώθηκε στους εννέα πόντους για το 21-11 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους δεκαεννέα (40-21) και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ζήνωνα Μυλωνά να προηγούνται με 48-26.

Ο Ζαφειράκης συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του ξεφεύγοντας με 56-30 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-37.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 85-48.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 18-11, 48-26, 63-37, 85-48.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ Ν. (Μυλωνάς): Τσάνε 3, Κολτσάκης 12, Πουρλίδας Β.* 18, Σμέρνος Δ.* 4, Σμέρνος Ε. 2, Τσίλης Δ.* 5, Πουρλίδας Δ.* 14, Παπαπέσιος 2, Δημάκας 5, Μπιλιούρης Α.* 9, Μίσκος, Καφετζής 11.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 62-51

Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 62-51 του Φίλιππου Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς χάρη σε ένα επιμέρους 15-4 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του σκορ, άντεξε και βρήκε λύσεις στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Φίλιππος Βέροιας και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ζαφειράκη Νάουσας. Στον αντίποδα, ο Φίλιππος Βέροιας βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει μετά το black out του τρίτου δεκαλέπτου παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ωστόσο δεν κατάφερε να τελευταία κρίσιμα λεπτά να έχει συνέχεια και θα περιοριστεί στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Ο Φίλιππος χάρη σε ένα σερί επτά πόντων, μετέτρεψε το 3-0 σε 3-7, για να προηγηθεί με 7-13 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΚουΠα μείωσε σε 11-13, ενώ πέρασε ξανά μπροστά με 19-17 στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου με την ομάδα της Βέροιας να ανακτά το προβάδισμα στην εκπνοή (19-20).

Η ομάδα του Κιλκίς ξέφυγε με επτά (29-22) τεσσεράμισι λεπτά πριν το ημίχρονο, με τους παίκτες του Χριστόφορου Κουρουζίδη να μειώνουν σε 31-28, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-28.

Μετά από ένα στείρο τρίλεπτο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου έτρεξαν ένα επιμέρους 9-1 ξεφεύγοντας με 41-29, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους δεκαπέντε πόντους (47-32), ωστόσο ο Φίλιππος έβγαλε αντίδραση στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου και με ένα σερί εννέα πόντων μείωσε σε 50-41.

Η ομάδα της Βέροιας μείωσε σε 52-45 στην συνέχεια, ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά έπεσε στους έξι (54-48), με την ΚουΠα να απαντά με ένα 8-0 για το 62-48 και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-20, 32-28, 50-41, 62-51.

ΚουΠα Κιλκίς (ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΣ): ΠΟΥΛΤΣΑΚΗΣ , ΜΕΛΑΡΧΟΣ, ΓΙΑΝΝΟΓΛΟΥ, ΠΑΥΛΙΔΗΣ Σ., ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ Θ. 5 (1), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ν. 11, ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΣΤ., ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ Β., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ι. 2, ΤΣΙΛΙΓΚΑΡΙΔΗΣ Σ. 22 (5), ΤΣΙΛΙΓΚΑΡΙΔΗΣ Λ. 14 (2), ΚΑΛΕΣΙΩΤΗΣ 8.

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΥΡΟΥΖΙΔΗΣ): ΚΑΚΑΛΕΣ 3 (1), ΣΑΡΑΝΤΗΣ 10 (2), ΧΟΝΔΡΟΜΑΤΙΔΗΣ 4, ΜΠΕΣΙΝΑΣ 4, ΔΟΥΛΑΛΑΣ 11 (3), ΠΡΟΚΟΠΙΔΗΣ, ΦΑΚΑΣ Μ. 19 (2), ΣΑΛΑΜΑΝΗΣ, ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ, ΛΑΖΟΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΥ, ΚΟΥΡΤΖΙΔΗΣ.

Το πανόραμα του Final Four

Ημιτελικοί

Μικρός τελικός (02.04.2023)
18:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Παπαγερίδης, Καραμανλής)