• Διαβάστηκε 328 φορές

Έκαναν το 4x4 οι Αετοί Βέροιας στη Β' Φάση του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚΕΜ

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για…καρδιακούς, οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν του Εδεσσαϊκού στην πρωτεύουσα της Πέλλας και έκαναν ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στα Play Off.

Η ομάδα της Ημαθίας έχει βαλθεί να στείλει κόσμο στα…νοσοκομεία φέτος, καθώς τα περισσότερα παιχνίδια της έχουν δραματικό φινάλε και πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Όμως, το αποτέλεσμα μετράει και η νίκη της Τετάρτης είναι η τέταρτη σε ισάριθμα παιχνίδια της Β Φάσης.

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και συγκεκριμένα με καλάθι του Παπαδόπουλου, 4» πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας.

Για πρώτη φορά στη Β Φάση, οι Αετοί Βέροιας είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν μόλις 12 πόντους, σκοράροντας την ίδια ώρα 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις που δεν είχαν στο ξεκίνημα του ματς και σημειώνοντας σχεδόν τους διπλάσιους πόντους, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (35-33).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς στο υπόλοιπο του παιχνίδι και καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα.

Τελικά, όλα κρίθηκαν στο τέλος, με τους Αετούς να παίρνουν τη σημαντική νίκη και να κάνουν το 4×4 στη Β Φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πρώτοι σκόρερ των «ασπρόμαυρων» ήταν οι Δημήτρης Γιαμπατζίδης και Μάκης Ιωσηφίδης που σημείωσαν 17 πόντους έκαστος και τους ακολούθησε ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε στους 10.

Επόμενο παιχνίδι των Αετών, την Πέμπτη 6/4 και ώρα 20.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Τα δεκάλεπτα : 12-20, 35-33, 48-51, 62-63

Εδεσσαϊκός (Βάτσης) : Πέτκος 14 (2), Σταυρόπουλος 3 (1), Γάτσος 16, Σίπκας 6 (1), Συμεωνίδης 3 (1), Βάτσης, Παπαβραάμ 8 (2), Πασχαλίδης 5, Τυρπάνης, Παπαδόπουλος

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Γκανάς 5 (1), Χατζηχαρίσης 10, Γιαμπατζίδης 17 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 5, Σιδηρόπουλος, Λέφας 7, Πάππου 2, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Μ. 17 (4)