• Διαβάστηκε 349 φορές

Ένα βήμα πριν το Final-4 οι Έφηβοι του Φιλίππου - Ήττα “στο νήμα” για τους Παίδες

Ένα βήμα πριν το Final-4 του Εφηβικού Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ βρίσκεται ο Φίλιππος Βέροιας με τη νίκη απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο!

ΕΦΗΒΟΙ Πιερικός Αρχέλαος 59-68 Φίλιππος Βέροιας

Το βράδυ της Τετάρτης (15/3), οι Έφηβοι του Χριστόφορου Κουρουζίδη ταξίδεψαν στην Κατερίνη για να αντιμετωπίσουν τον Πιερικό Αρχέλαο για την τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης του Εφηβικού Πρωταθλήματος.

Τι και αν η ομάδα μας βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, από το πρώτο δεκάλεπτο και καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο ημίχρονο οι νεαροί μας παίκτες επιβλήθηκαν και άλλαξαν από νωρίς το σκηνικό και τελικά έφτασαν στη νίκη με 68-59, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final-4 του Απριλίου!

Διαιτητές: ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΗΣ, ΧΡΥΣΑΦΗΣ.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-30, 47-52, 59-68.

ΠΑΙΔΕΣ ΑΚΕ Πιερίας 68-66 Φίλιππος Βέροιας

Δεν τα κατάφεραν στην Κατερίνη οι Παίδες του Φιλίππου Βέροιας. Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου για τη Β’ φάση του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Φίλιππος Βέροιας ταξίδεψε το Σάββατο (11/3) στην Κατερίνη για να αντιμετωπίσει την ΑΚΕ Πιερίας στο Β’ ΔΑΚ “Θεόδωρος Διαμαντόπουλος”.

Αν και οι νεαροί παίκτες της ομάδας μας πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα, τα εμπόδια που μπήκαν στον δρόμο του αποδείχθηκαν ανυπέρβλητα.

Οι γηπεδούχοι πήρανε “κεφάλι” στο σκορ από νωρίς στο παιχνίδι και η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιους αριθμούς που διατηρήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες μας δεν παραιτήθηκαν, έδειξαν επαγγελματικό χαρακτήρα και “άγγιξαν” τη νίκη, η οποία τελικά δεν ήρθε.

Διαιτητές: ΦΕΛΕΚΙΔΗΣ, ΚΑΡΛΙΑΜΠΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 45-35, 57-55, 68-66.

ΑΕΚ Πιερίας (ΧΡΥΣΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ): ΜΠΑΝΑΛΗΣ 5, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΤΡΙΜΠΑΣ 16 (2), ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 1, ΜΕΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 6 (1), ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ 18 (1), ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 3 (1), ΚΕΣΙΔΗΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΛΙΜΠΑΝΟΒΝΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 19 (1).

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΥΡΟΥΖΙΔΗΣ): ΣΑΛΑΜΑΝΗΣ 11 (2), ΣΤΕΦΑΝΟΥ 13 (3), ΜΠΟΥΣΜΑΛΗΣ, ΔΟΥΛΑΛΑΣ 11 (1), ΠΡΟΚΟΠΙΔΗΣ, ΣΤΑΥΡΑΚΙΔΗΣ 4, ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ 19 (4), ΚΕΡΕΜΙΔΗΣ, ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΚΟΥΡΤΖΙΔΗΣ 2, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 4, ΛΕΟΝΤΑΡΑΣ.

Επόμενη αγωνιστική: Φίλιππος Βέροιας – ΚουΠα Κιλκίς | 18/3/2023, 18:30.