• Διαβάστηκε 440 φορές

Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του ο Φίλιππος στη Λαμία!

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φίλιππος Βέροιας, ωστόσο αυτή τη φορά δεν συνοδεύτηκε από τη νίκη

Για την 20η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, η Βεροιώτικη ομάδα ταξίδεψε στη Λαμία για να αντιμετωπίσει τον ομώνυμο Έσπερο, σε έναν ακόμη “τελικό” για την είσοδό στα play-off και ηττήθηκε με 77-73. Η αναμέτρηση θύμισε κάτι από πρώτο γύρο, εκεί που τότε οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που “έσπασαν” το αήττητο σερί των Λαμιωτών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και τελείωσε με άσχημο τρόπο για τον Φίλιππο, ωστόσο στο ενδιάμεσο ο ρυθμός ήταν με το μέρος του. Αν και η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-20, το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ.

Η αρχή έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 21-13 ο Φίλιππος πήγε τη διαφορά στο δίποντο και στη συνέχεια αυτή διευρύνθηκε, με την καθοριστική τελευταία περίοδο να βρίσκει στο ξεκίνημά της την ομάδα της Βέροιας να προηγείται με 58-51.

Δυστυχώς, σε αυτό το διάστημα χάθηκε ο έλεγχος των αμυντικών ριμπάουντ και μαζί το μεγάλο προβάδισμα. Ο Έσπερος κατάφερε να ισοφαρίσει και τρία λεπτά πριν τη λήξη, οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο 67-67, με το τέλος να είναι “γκρανγκινιολικό”. Εν τέλει, οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν το αποτέλεσμα και εκεί υπερείχε η ομάδα της Λαμίας.

Ακολουθεί το ρεπό για τον Φίλιππο, η γιορτή της 25ης Μαρτίου και η τελευταία αγωνιστική την Πρωταπριλιά εντός έδρας με τη Δόξα Λευκάδας.

Έσπερος Λαμίας 77-73 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ.

Δεκάλεπτα: 26-20, 39-41, 51-58, 77-73

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος, Βαζούκης 8(2), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 11, Χατζηκυριακίδης 9(2), Μπακέας 6(2), Τεπετίδης 6(1), Πελεκούδας, Μαγγελάκης, Προδρόμου 12(2), Παπαδάκης 20, Μαντίκος 5(1).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 6 (1), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 7(1), Νικάι, Δημάλης, Ελευθεριάδης 26(2), Ξενιτίδης 17(3), Κωνσταντινίδης, Γκάτζος 8, Σταμάτης 9(1), Αμανατίδης.