• Διαβάστηκε 521 φορές

Κέρδισε άνετα το ντέρμπι απέναντι στη Νίκη Βόλου ο Φίλιππος!

Με εντυπωσιακή εμφάνιση συνέχισε την ξέφρενη πορεία του ο Φίλιππος Βέροιας, νικώντας εύκολα τη Νίκη Βόλου και κατακτώντας την έκτη διαδοχική νίκη, λίγο πριν το δύσκολο ταξίδι στη Λαμία.

Το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά, δεν αποσυντονίστηκε καθόλου από τη μεγάλη διάρκεια αποχής από τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις και απέδειξε την εντατικότητα της προετοιμασίας για αυτή τη μίνι σειρά “τελικών”.

Από την πρώτη επαφή, μέχρι και την τελευταία, η ομάδα της Βέροιας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και ήταν κυρίαρχη σε κάθε δεκάλεπτο. Ήδη από την πρώτη περίοδο, ο Φίλιππος κατάφερε να πάρει ένα διψήφιο προβάδισμα, με το σκορ στο 19-8, ενώ η κυριαρχία συνεχίστηκε σε αμείωτους ρυθμούς και κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντου.

Η Νίκη Βόλου έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, αν και κυνηγούσε τη μπάλα, ωστόσο υστερούσε στην ευστοχία. Για το υπόλοιπο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ισορροπήσει, ωστόσο δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και το μόνο που κατάφεραν είναι να περιορίσουν τη διαφορά στους 20 πόντους, με το τελικό σκορ στον πίνακα να δείχνει 83-63 υπέρ της Βεροιώτικης ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Ευθύμη Κοθρά να δώσει λεπτά συμμετοχής και σε νεαρότερους παίκτες, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν άψογα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ευχαριστούν τον κόσμο που στήριξε για ακόμη μια φορά την ομάδα και γέμισε τις εξέδρες του ΔΑΚ “Βικέλας”! Νέα ραντεβού για τον Φίλιππο, εντός έδρας, σε τέσσερα Σάββατα από τώρα, με αντίπαλο την Δόξα Λευκάδας.

Φίλιππος Βέροιας 83-63 Νίκη Βόλου

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Βασιλόπουλος-Τοπαλίδης.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 46-27, 67-49, 83-63.

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΘΡΑΣ): ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 16, ΙΓΓΛΕΖΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ 13, ΝΙΚΑΙ 1, ΔΗΜΑΛΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ 22, ΞΕΝΙΤΙΔΗΣ 8, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΚΑΤΖΟΣ 5, ΜΠΕΝΑΣ 18, ΠΟΛΥΜΕΝΗΣ, ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ.