• Διαβάστηκε 520 φορές

Πήρε το ντέρμπι με τα Τρίκαλα ο Φίλιππος Βέροιας!

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη πραγματοποίησε ο Φίλιππος Βέροιας με αντίπαλο τα Τρίκαλα.

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, η βεροιωτικη ομάδα φιλοξένησε τη θεσσαλική ομάδα και πέτυχε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή.

Στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγούνταν και έμοιαζε να ελέγχουν το σκορ. Από την άλλη, ο Φίλιππος αν και “κυνηγούσε” δε φάνηκε να αγχώνεται και με ψυχραιμία έφτασε στην ανατροπή.

Στην πρώτη περίοδο, ο Φίλιππος δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και βρέθηκε πίσω στο σκορ με οχτώ πόντους διαφορά. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, εκεί που οι φιλοξενούμενοι φτάσανε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το σκορ 36-25 υπέρ τους.

Η κυριαρχία των Τρικάλων συνεχίστηκε και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Στο σημείο αυτό ξεκίνησε η αντεπίθεση του Φιλίππου. Η ψυχολογία άλλαξε κι η ομάδα της Βέροιας όντας πιο αποτελεσματική στις εκτελέσεις της άρχισε να “μαζεύει” τη διαφορά.

Οι διαιτητικές αποφάσεις και κάποια καθοριστικά τρίποντα των φιλοξενούμενων καθυστέρησαν την ανατροπή, ωστόσο αυτή επιτεύχθηκε ολοκληρωτικά στο τελευταία δεκάλεπτο. Στην καλύτερή του περίοδο, ο Φίλιππος “εξαφάνισε” τα Τρίκαλα και με ένα επιμέρους 22-12 έφτασε στη μεγάλη νίκη με 65-60.

Οι άνθρωποι του Φιλίππου ευχαριστούν τους φίλους της ομάδας που γέμισαν το ΔΑΚ και με το πάθος τους την “έσπρωξαν” στη μεγάλη νίκη, καθώς και για τα υπερπολύτιμα αγαθά που προσέφεραν προς τους σεισμόπληκτους σε Τουρκία και Συρία.

Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου Κ., Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 11-19, 25-36, 43-48, 65-60.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 9 (1), Καραγιώργος 12 (2), Δημαλής, Ελευθεριάδης 24 (1), Ξενιτίδης 15 (3), Κωνσταντινίδης 1, Γκάτζος 4.

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου 2, Κολότσιος 3 (1), Παπαχρήστος 18 (1), Ράπτης 6, Μπουργάνος, Τριανταφύλλου, Ψύρρας, Δέσπος 3, Βαβάτσικος 16 (2), Nikolić 12 (3).