• Διαβάστηκε 399 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για Αετούς και ΑΟΚ - Ήττα στις λεπτομέρειες για Αλεξάνδρεια - Δεν έπαιξε ο Ζαφειράκης

Συνεχίστηκε το Σάββατο (4/2), με τα ματς της 16ης αγωνιστικής, το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΜ.

Από τις ομάδες της Ημαθίας, κερδισμένοι ήταν οι Αετοί και ο ΑΟΚ Βέροιας, ενώ η Αλεξάνδρεια έχασε στις λεπτομέρειες. Τέλος, αναβλήθηκε το παιχνίδι του Ζαφειράκη με τον Βαφείρα.

Αναλυτικά:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΝΘΗΡΕΣ 68-33

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς οι «ασπρόμαυροι» δεχόταν καλάθια με το…σταγονόμετρο (χαρακτηριστικό στοιχείο οι μόλις τέσσερις πόντοι παθητικό στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο στο τελευταίο), σε μια πολύ καλή ευκαιρία για τον κόουτς Οκλαλιώτη να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες από το Εφηβικό Τμήμα.

Τα δεκάλεπτα : 25-4, 40-24, 55-31, 68-33

ΑΕΤΟΙ(Οκλαλιώτης) : Τεγούσης 2, Ξυλουργίδης 6, Γαβριηλίδης Α., Χατζηχαρίσης 21 (2), Γιαμπατζίδης 16 (2), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 6, Σιδηρόπουλος, Πάππου 5, Πετρόπουλος 5, Ιωσηφίδης Κ. 5 (1), Ιωσηφίδης Μ. 2

ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Χρυσίδης) : Καζαντζανίδης 3, Βουτσακόπουλος Α. 3, Κούτσικας 3 (1), Ζίσκας 9, Βουτσακόπουλος Θ. 5 (1), Μαργαρίτης 2, Γεωργόπουλος, Μάνης 2, Ζιάκος 6 (2)

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ – ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 58-63

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, ο ΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι, ξέφυγε στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 25-36. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν 34-39 στο 25' και 42-45 στο 33' αλλά ο ΑΟΚ διατήρησαν την συγκέντρωσή του και κράτησε το προβάδισμά του έως το φινάλε.

Διαιτητές: Χανός, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 15-15, 25-36, 38-45, 58-63.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Χρυσανθόπουλος) Ζαδές 2, Μωυσίδης 14 (2), Πολυχρόνης 5 (1), Καρατόλιος 19 (1), Κουπάντσης, Μούλας 3, Μαργαριτίδης 6, Λάππας 5, Γαβαλάς 4.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας, Τσαχουρίδης 11 (1), Ιωαννίδης 2, Κασαμπαλής 18, Τριχόπουλος 5 (1), Κόγκας Δ. 4, Κοτζάμπασης 23 (6).

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 64-62

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν δίπλα - δίπλα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, η γηπεδούχος ομάδα πήρε το πάνω χέρι και προηγήθηκε 55-47 στο 30'. Η Αλεξάνδρεια επέστρεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε 59-57 στο 36'. Οι γηπεδούχοι όμως στο τελευταιό τετράλεπτο κράτησαν το μικρό προβάδισμά τους και πήραν το ματς.

Διαιτητές: Χανός, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 55-47, 64-62.

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Αθανασιάδης) Μουτζίκης 19 (3), Παναπακίδης 16 (4), Αργυρόπουλος 3 (1), Κεραμιδάς 3, Τεγούλιας 9 (1), Αλεξιάδης 2, Παυλίδης 7 (1), Καρακασίδης 5, Πιτσιάβας.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Πρόιος) Ντούλιας, Παπαδόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 6, Μουλγκέτσι Α. 18 (2), Μπατιάκας, Ντάβλης, Μουλγκέτσι Ο., Καρκανιάς 19 (1), Πρόιος 2,