• Διαβάστηκε 367 φορές

Άνετο πέρασμα του Φιλίππου Βέροιας από την Καρδίτσα

Μεγάλο “διπλό” μέσα στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Β’ Εθνικής και με μια εξαιρετική εμφάνιση έφτασε εύκολη στη νίκη!

Ήδη από την πρώτη περίοδο ο Φίλιππος απέκτησε ένα προβάδισμα, το οποίο αν και μικρό, αποτέλεσε τη βάση για τη συνέχεια. Έτσι και συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Βέροιας να είναι αρκετά αποτελεσματική στις εκτελέσεις της και να διευρύνει τη διαφορά στους 15 πόντους, με σκορ ημιχρόνου στο 52-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το μόνο που οι "ερυθρόλευκοι" παρουσίασαν κακό πρόσωπο. Δείχνοντας μια χαλαρότητα και όντας αρκετά άστοχος, ο Φίλιππος πέτυχε μόλις επτά πόντους και είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά ακόμη και σε μονοψήφιο.

Όπως αποδείχθηκε, ωστόσο, αυτή η περίοδο ήταν αυτό που λέμε “the calm before the storm”, αφού στην τελευταία περίοδο, οι Βεροιώτες ήταν εντυπωσιακοί και με το επιμέρους σκορ στο στο 31-23, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 90-72.

Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη μέσα στο 2023 και ο ιδανικός τρόπος να ετοιμαστεί ο Φίλιππος για το πολύ δύσκολο επερχόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα, θέλοντας να φτάσει σε μία ακόμη επιτυχία με την βοήθεια των φιλάθλων του!

Διαιτητές: Εκίζογλου, Σελεβός, Κανελλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-27, 37-52, 49-59, 72-90.

ΑΣ Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογυιός 12 (4), Σταμούλης 2, Τσιώτας 4, Ζώρζος 5, Πασχάλης 6, Κακαβούλης 9 (1), Καλλιάρας 22 (1), Παπαστολόπουλος 1, Λαφτσίδης 11.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 26 (7), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 7 (1), Νικάι, Δημαλής 2, Ελευθεριάδης 14 (1), Ξενιτίδης 11 (1), Κωνσταντνινίδης 5, Γκάτζος 13 (1), Μπένας 9 (1), Πολυμένης, Αμανατίδης 3 (1).