• Διαβάστηκε 389 φορές

Ημαθιώτικο ντέρμπι με φοβερή ατμόσφαιρα για το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ!

Στην έδρα τους πραγματοποίησαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΜ οι αναπτυξιακές ομάδες του Φιλίππου Βέροιας.

Ένα ημαθιώτικο ντέρμπι με φοβερή ατμόσφαιρα (δείτε φωτογραφικό υλικό) για τους Παίδες του Χριστόφορου Κουρουζίδη, ήττα και για την παιδική ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη, ενώ οι Έφηβοι ήταν οι μόνοι που πανηγύρισαν.

ΕΦΗΒΙΚΟ Φίλιππος Βέροιας 65-48 ΑΓΕ Πιερίας

Σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η εφηβική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στην ΑΓΕ Πιερίας. Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, οι παίκτες του Χριστόφορου Κουρουζίδη φιλοξένησαν την αντίστοιχη ομάδα της ΑΓΕ Πιερίας στο ΔΑΚ “Βικέλας” και πήραν τη νίκη με 65-48, σε ένα παιχνίδι που είχαν από την αρχή τον έλεγχο.

Διαιτητές: ΠΑΠΑΓΕΡΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 25-18, 44-26, 65-48.

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΥΡΟΥΖΙΔΗΣ): ΚΑΚΑΛΕΣ 5 (1), ΣΑΡΑΝΤΗΣ 12, ΧΟΝΔΡΟΜΑΤΙΔΗΣ 15 (1), ΜΠΕΣΙΝΑΣ 20, ΦΑΚΑΣ Ι. 3 (1), ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 2, ΦΑΡΜΑΚΗΣ, ΠΕΙΟΣ, ΦΑΚΑΣ Μ. 2, ΔΟΥΛΑΛΑΣ 2, ΛΑΖΟΣ 2, ΣΤΑΥΡΑΚΙΔΗΣ 2.

ΑΓΕ Πιερίας (ΧΡΥΣΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ): ΖΑΔΕΣ 10 (2), ΓΚΟΝΤΟΒΑΣ, ΚΙΣΚΙΝΗΣ 7, ΠΑΝΤΖΙΑΛΑΣ 8 (2), ΣΑΜΑΚΟΒΛΗΣ, ΒΑΣΔΙΑΡΗΣ 9 (1), ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΡΙΓΩΝΗΣ 14 (4), ΠΙΤΣΙΚΑΣ, ΣΑΒΒΙΔΗΣ.

Επόμενη αγωνιστική: 12/2 | 14:00 | Φίλιππος Βέροιας – Εδεσσαϊκός

ΠΑΙΔΕΣ Φίλιππος Βέροιας 52-66 Ζαφειράκης Νάουσας

Την ήττα στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής γνώρισε η παιδική ομάδα του Χριστόφορου Κουρουζίδη. Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής για τον Β’ όμιλο του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Φίλιππος Βέροιας φιλοξένησε τον Ζαφειράκη Νάουσας και γνώρισε την ήττα με 66-52. Μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου και στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα μας έδειξε το καλό της πρόσωπο, ωστόσο το παιχνίδι κρίθηκε στο ενδιάμεσο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διευρύνουν κατά πολύ το προβάδισμά τους. Αυτό που κρατάμε είναι ότι με τη διαφορά ακόμη και στους 23 πόντους, οι παίκτες μας έδειχναν τον ίδιο ζήλο σε κάθε διεκδίκηση!

Διαιτητές: ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΗΣ, ΜΗΤΩΝΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 21-43, 35-58, 52-66

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΥΡΟΥΖΙΔΗΣ): ΣΑΛΑΜΑΝΗΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΥ 7 (1), ΜΠΟΥΣΜΑΛΗΣ 2, ΔΟΥΛΑΛΑΣ 20, ΠΡΟΚΟΠΙΔΗΣ 2, ΜΠΕΣΙΝΑΣ 6 (2), ΣΤΑΥΡΑΚΙΔΗΣ 7, ΚΕΡΕΜΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΣ, ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΚΟΥΡΤΖΙΔΗΣ 4, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 2.

Ζαφειράκης Νάουσας (ΤΟΥΦΑΣ): ΤΣΑΚΙΡΗΣ 10 (2), ΠΟΥΡΛΙΔΑΣ 29 (2), ΖΙΑΝΗΣ 3, ΠΑΠΑΠΕΣΙΟΣ 1, ΣΑΝΤΙΚΟΓΛΟΥ 3 (1), ΣΠΑΝΕΛΛΗΣ, ΔΑΙΟΣ, ΜΠΟΥΚΤΣΗΣ, ΜΠΑΜΙΧΑΣ, ΔΗΜΑΚΑΣ 10, ΜΙΣΚΟΣ 8, ΤΣΙΛΗΣ.

Επόμενη αγωνιστική: 2/2 | 20:00 | Άθλος Αλεξάνδρειας- Φίλιππος Βέροιας

ΠΑΙΔΕΣ Φίλιππος Βέροιας 2 65-79 Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς

Ήττα και για την δεύτερη παιδική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας. Οι Παίδες του Χρήστου Μπλατσιώτη φιλοξένησαν το πρωί του Σαββάτου τον Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαρυάς σε μια αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ. Το σκορ κινήθηκε σε σχετικά υψηλά επίπεδα για τις δύο ομάδες, με το πρώτο ημίχρονο να έχει αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις να φτάσουν στη νίκη με 79-65.

Διαιτητές: ΝΤΟΓΚΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-43, 56-60, 65-79.

Φίλιππος Βέροιας 2 (ΜΠΛΑΤΣΙΩΤΗΣ): ΜΑΡΓΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ 11 (2), ΧΑΤΖΟΓΛΟΥ 10 (2), ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ 11 (1), ΣΤΟΓΙΑΝΝΟΣ, ΚΕΧΑΓΙΑΣ, ΠΑΤΣΙΑΒΟΥΡΑΣ 4, ΤΣΙΦΛΙΔΗΣ 4, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΦΟΥΚΑΛΑΣ 4, ΤΟΚΑΣ, ΛΕΟΝΤΑΡΑΣ 21.

Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (ΜΠΑΚΑΛΗΣ): ΧΟΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ 8, ΚΑΡΑΣΚΟΡΔΑΣ, ΜΠΑΚΑΛΗΣ Δ. 2, ΤΣΙΩΚΑΣ, ΣΟΥΛΗΣ 39, ΜΠΑΚΑΛΗΣ Ν., ΔΡΟΥΓΚΑΣ 12 (2), ΑΛΙΟΥ, ΚΟΚΛΑΣ 4, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 14.