Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκησαν Αετοί και ΑΟΚ - Ήττα στις λεπτομέρειες για Ζαφειράκη, Αλεξάνδρεια
ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ
  • Διαβάστηκε 392 φορές

Συνεχίστηκε το Σάββατο (17/12), με την διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής, τελευταίας για το 2022, το πρωτάθλημα μπάσκετ στον πρώτο όμιλο της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροια κέρδισαν την ΑΚΕ Πιερίας και έπιασαν στην κορυφή τον Ζαφειράκη που γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Βατανιακό.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΟΚ Βέροιας επί των Πανθήρων, ενώ η Αλεξάνδρεια πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Βαφύρα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ 81-57

Τέλος στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2022, με τους Αετούς Βέροιας να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους με νίκη κόντρα στην ΑΚΕ Πιερίας.

Η ομάδα της Κατερίνης αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις και ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Ημαθίας με μόλις έξι διαθέσιμους παίκτες.

Εκ των πραγμάτων, το έργο των «ασπρόμαυρων» ήταν εύκολο και γι αυτό το λόγο, υπήρξε εκτεταμένο rotation από τον προπονητή, Ανδρέα Οκλαλιώτη.

Χαρακτηριστικό είναι πως στην αποστολή βρέθηκαν πέντε παίκτες από τα τμήματα υποδομής, οι οποίοι είχαν (για ένα ακόμη παιχνίδι) πολύ καλή παρουσία.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, οι Αετοί πήραν διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και σταδιακά την αύξησαν, για να φτάσουμε στο τελικό +34.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 27 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 16 και Δημήτρης Γιαμπατζίδης, που πέτυχε 10 πόντους.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, το Σάββατο 7/1/2023 στην Κατερίνη με αντίπαλο την ΑΓΕ Πιερίας.

*Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Βασίλη Γκανά, ο οποίος αναρρώνει από την επιτυχημένη επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε!

Τα δεκάλεπτα : 25-10, 42-28, 62-40, 81-57

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Οκλαλιώτης): Ξυλουργίδης 4, Πάππου 4, Λυκοστράτης, Μπουζίκας, Πετρόπουλος 4, Χατζηχαρίσης 27 (2), Σιδηρόπουλος 5 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 2, Γιαμπατζίδης 10 (2), Κολέτσας, Παπαδόπουλος Ι.Π. 9 (1), Ιωσηφίδης 16 (2)

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Αθανασιάδης): Παναπακίδης 10, Αργυρόπουλος 10 (1), Σιδερίδης 3 (1), Τεγούλιας 16 (1), Αλεξιάδης 10, Παυλίδης 8

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 69-68

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Ζαφειράκης, έπειτα από ένα αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, ενώ η τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ οι Ναουσαίοι ήταν στο 31' όταν προηγήθηκαν με 53-55. Στο υπόλοιπο του ματς, ο Βατανιακός είχε το προβάδισμα, με τον Ζαφειράκη να ακολουθεί κατά πόδας. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ομάδα της Πιερίας να κερδίζει το ματς με 69-68.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-36, 53-53, 69-68.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: (Χοτοκουρίδης) Μαρμαρίδης 10, Ταρενίδης 1, Λάλλας 3 (1), Πόσιος 5 (1), Κατσίμπελης 5 (1), Βαρδακώστας 18,Ακερμανίδης, Μπίσμπας 27 (5).

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Καπνάς 4, Πουρλίδας Β. 16 (3), Κολτσιάκης, Βάιγκαντ 5 (1), Δημάκας 8, Σκουλαριώτης 9, Τρομπούκης 16 (1), Τσίλης Δ. 2, Μουρατίδης 8 (2).

ΠΑΝΘΗΡΕΣ – ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 53-58

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του ματς με 13-6 αλλά ο ΑΟΚ αντέδρασε άμεσα, κάλυψε την διαφορά (13-16) και στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 24-30. Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ έλεγξε το παιχνίδι, προηγήθηκε με 29-240 στο 25' και 38-52 στο 32' και πίστεψε οτι κέρδισε το ματς. Όμως οι Πάνθηρες κάλυψαν την διαφορά και μείωσαν σε 52-54 στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο οι Βεροιώτες σταμάτησαν το ξέσπασμα των γηπεδούχων, διατήρησαν το προβάδισμά τους και κέρδισαν με 53-58

Διαιτητές: Χρυσάφης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-30, 36-44, 53-58.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ: (Χρυσίδης) Παναγιωτής, Καζαντζανίδης 11, Γεωργόπουλος, Γώττας, Κουτσικάς 13 (1), Χαρισσόπουλος, Ζήσκας 7 (1), Βουτσακόπουλος Θ. 9,  Μαργαρίτης 4, Δημητρόπουλος 9 (1), Μάνης, Ζιάκος.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας, Ζαννός 6, Τσαχουρίδης 16, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Κασαμπαλής 12, Γιαννόπουλος 4, Δίγκας, Χρήστου Α. 5 (1), Κόγκας 4 (1), Κοτζάμπασης 11 (3)..

ΒΑΦΥΡΑΣ ΔΙΟΥ – ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 69-63

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Αλεξάνδρεια αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 58-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια προσπάθησε να ανακάμψει αλλά ο Βαφύρας βρήκε τις λύσεις, συντήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-37, 58-44, 69-63.

ΒΑΦΥΡΑΣ (Σαραπτσής): Λαμπονίκος 6, Κακαμούκας 6, Αυτζόγλου 6 (2), Σιώκας 2, Τσιμήτρης, Ίτσιος 5, Μπαλαρμάς 19, Αγοραστός 11 (1), Παπαδόπουλος 14 (2),

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Τσοπουρίδης): Παπαδήμας, Ντούλιας, Παπαδόπουλος, Μουλγκέτσι 3, Παντοφλίδης 13 (2), Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 23 (1), Πρόιος 4,  Καραγιάννης 3, Παπουλίδης 17 (2).

Βατανιακός – Ζαφειράκης Νάουσας 69-68
Αιγινιακός – ΑΓΕ Πιερίας 50-44
Πάνθηρες – ΑΟΚ Βέροιας 53-59
Αετοί Βέροιας – ΑΚΕ Πιερίας 81-57