• Διαβάστηκε 352 φορές

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για Αετούς Βέροιας και ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Τρία παιχνίδια έγιναν το Σάββατο (26/11) για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, με τους Αετούς Βέροιας και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να πετυχαίνουν νίκες.

Η αγωνιστική θα συνεχιστεί σήμερα (27/11) με το ματς Βαφύρας Δίου - ΑΟΚ Βέροιας και θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα (28/11) με την αναμέτρηση Αιγινιακός - Ζαφειράκης Νάουσας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια των ομάδων της Ημαθίας:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ  86-52

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 86-52 του Βατανιακού και έφτασαν στην 8η νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου, η ομάδα της Ημαθίας έκανε την καλύτερη της εμφάνιση τη φετινή σεζόν, «κλειδώνοντας» αμυντικά τον τρίτο της βαθμολογίας Βατανιακό, σκοράροντας αφειδώς μάλιστα ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο διάστημα αυτό, έβαλε ουσιαστικά τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση, καθώς το επιμέρους 27-10, δεν άφηνε και πολλά περιθώρια αμφισβήτησης.

Από το σημείο εκείνο και μετά, ο κόουτς Οκλαλιώτης έκανε το αγαπημένο του rotation, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε τη διάθεση του, κι αυτοί δεν τον άφησαν…παραπονεμένο, έχοντας τρομερό πλουραλισμό στο σκοράρισμα!

Τα δεκάλεπτα : 19-14, 46-24, 67-37, 86-52

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης, Πάππου 4, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 5 (1), Πετρόπουλος 6, Χατζηχαρίσης 5, Λέφας 18, Παπαδόπουλος Ι.Π. 4, Γιαμπατζίδης 5 (1), Ιωσηφίδης Κ. 5, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 14, Ιωσηφίδης 18 (4)

Βατανιακός (Πόσιος) : Μαρμαρίδης 4, Σιαπάκας 7 (1), Γκόρτσος, Βαρβούτης 6, Λάλλας 1, Πόσιος, Κοτσιμπέλη 7, Βαρδακώστας 4, Ακερμανίδης 4, Μπίσμπας 23 (2).

ΠΑΝΘΗΡΕΣ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 49-76

H Αλεξάνδρεια έλεγξε τον αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, αποσπάστηκε στο σκορ στο τρίτο, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν κι έφτασε στην τρίτη του νίκη σε οκτώ αγώνες, με τους Πάνθηρες οι οποίοι δεν ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο συνεχίζουν να παρουσιάζουν συγκεκριμένες αδυναμίες, οι οποίες δεν τους επέτρεψαν και σήμερα να παραμείνουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 18-17, 26-34, 39-55, 49-72.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ: (Χρυσίδης) Χαρισσόπουλος 2, Παναγιωτής 5 (1), Βουτσακόπουλος Α. 5 (1), Κουτσικάς 4, Γεωργόπουλος, Σεραφείμ 3 (1), Βουτσακόπουλος Θ. 9,  Δημητρόπουλος 13 (2), Μάνης, Ζήσκας 8 (2).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Τσοπουρίδης) Παπαδόπουλος, Μουλγκέτσι 15 (3), Μπατιάκος, Παντοφλίδης 7 (1), Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 35 (3), Νταμτσιόπουλος 1, Πρόιος 4, Καραγιάννης 1, Παπουλίδης 9 (3).