• Διαβάστηκε 467 φορές

Έφυγε ηττημένος και... παραπονεμένος ο Φίλιππος από το ντέρμπι του Βόλου!

Ντέρμπι με τα όλα του παιχνίδι του Φίλιππου Βέροιας στην έδρα της Νίκης Βόλου για την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, όπου έληξε με νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 84-82.

Η αναμέτρηση ήταν σαφώς η πιο οριακή που έχει δώσει η ομάδα της Βέροιας στις φετινές της επίσημες υποχρεώσεις.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι δύο ομάδες δίνανε σκληρή “σώμα με σώμα” μάχη τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στον πίνακα του σκορ.

Οι τρεις πρώτες περίοδοι βρήκαν τον Φίλιππο να προηγείται με τρεις, δύο και τέσσερις πόντους αντίστοιχα και τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί η βεροιωτικη ομάδα ξεκίνησε δυναμικά και “έχτισε” μια μικρή διαφορά, η οποία στα πέντε λεπτά έφτασε να είναι στο +7 υπέρ της.

Η Νίκη Βόλου πέρασε στην αντεπίθεση και με τη βοήθεια ευνοϊκών διαιτητικών αποφάσεων σε καίριες στιγμές του δεκαλέπτου, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει και εν τέλει να πάρει τη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο, σχεδόν όλοι οι παίκτες του Φιλίππου ήταν χρεωμένοι με τέσσερα φάουλ, κάτι που αποτελούσε εμπόδιο για την αμυντική του λειτουργία.

Όλα κρίθηκαν, κυριολεκτικά, στην τελευταία επίθεση με τη Νίκη Βόλου να πετυχαίνει τρίποντο κάνοντας το 84-82 στη δική της και τον Φίλιππο να αστοχεί σε τρίποντο του Ξενιτίδη!

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 43-45 (ημίχρ.), 65-69, 84-82.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 4, Ιγγλέζος 2, Καραγιώργος 6 (2), Νικάι, Δημαλής, Ελευθεριάδης 34 (1), Ξενιτίδης 6, Κωνσταντινίδης 4, Κάτζος 8 (2), Μπένας 18.