• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 245 φορές

Επιστροφή στις νίκες για τον Φίλιππο Βέροιας

Επέστρεψε στις πολύ καλές εμφανίσεις και τις νίκες ο Φίλιππος Βέροιας, επικρατώντας εύκολα του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΔΑΚ “Βικέλας” του Μακροχωρίου.

Η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σχεδόν δεν απειλήθηκε, εξαιρώντας ένα πολύ μικρό διάστημα της δεύτερης περιόδου.

Χωρίς πολλά πολλά, ο Φίλιππος επικεντρώνεται πλέον στην επόμενη αγωνιστική και το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Νίκη Βόλου (26/11, 17:00) στην πιο “καυτή”, έως τώρα, αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Αισιόδοξη και η παρουσία του κόσμου, που κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης γέμισε τις κερκίδες του “Βικέλας”!

Διαιτητές: Δολγύρας, Γιαννούλης, Μπουγλός Ι. (Παπαδόπουλος Θ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-33, 64-46, 82-69.

Φίλιππος Βέροιας (Ευθύμης Κοθράς): Αποστολίδης 5 (1), Ιγγλέζος 2, Καραγιώργος 6, Νικάι 10 (2), Δημαλής 6 (1), Ελευθεριάδης, Ξενιτίδης 16 (2), Κωνσταντινίδης 8, Κάτζος, Μπένας 15, Πολυμένης, Αμανατίδης 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10 (2), Κοντός, Κολότσιος 5 (1), Τσατάλας 25 (3), Ζαφειρούδης 19 (2), Ντούτσης 3 (1), Τριπολίδης 4, Τσόλης 3, Καραθανάσης.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (19/11)

Δόξα Λευκάδας – Τρίκαλα Basket 72-74
Φίλιππος Βέροιας – ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-69
Έσπερος Λαμίας – Νίκη Βόλου 97-68
Βίκος Ιωαννίνων – Αναγέννηση Καρδίτσας 102-56
Ολυμπιακός Βόλου – Ναύαρχος Βότσης
Ρεπό: Πρωτέας Γρεβενών

Η βαθμολογία

1. Έσπερος Λαμίας 14
2. Βίκος Ιωαννίνων 12
3. Φίλιππος Βέροιας 12
4. Τρίκαλα 11
----------------------------
5. Νίκη Βόλου 10
6. Δόξα Λευκάδας 10
7. Ναύαρχος Βότσης 9 
8. Αναγέννηση Καρδίτσας 8
9. Πρωτέας Γρεβενών 7
10. Ολυμπιακός Βόλου 6
----------------------------
11. ΑΓΣ Ιωαννίνων 6

* οι πρώτες 4 ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα μπουν στα Playoffs
** η τελευταία ομάδα του βαθμολογικού πίνακα υποβιβάζεται στη Γ’ Εθνική
*** οι υπόλοιπες ομάδες θα παίξουν στα Playouts

Η επόμενη αγωνιστική (26/11)

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Δόξα Λευκάδας
Νίκη Βόλου – Φίλιππος Βέροιας
Τρίκαλα Basket – Βίκος Ιωαννίνων
Αναγέννηση Καρδίτσας – Ολυμπιακός Βόλου
Ναύαρχος Βότσης – Πρωτέας Γρεβενών
Ρεπό: Έσπερος Λαμίας