• Διαβάστηκε 391 φορές

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Οι Αετοί κέρδισαν το Ημαθιώτικο ντέρμπι, νίκες και Ζαφειράκη και ΑΟΚ Βέροιας

Συνεχίστηκε το Σάββατο, με τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α' κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο Ημαθιώτικο ντέρμπι της ημέρας, οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, ενώ με νίκες προχώρησαν ΑΟΚ Βέροιας και Ζαφειράκης Νάουσας.

Αναλυτικά:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 70-52

Συνέχισαν το σερί που διατηρούν από την αρχή της σεζόν οι Αετοί Βέροιας.

Η ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη επικράτησε με 70-52 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και με το 6x6 παραμένει στην κορυφή του 1ου ομίλου, ισόβαθμή με τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Για μια ακόμη φορά, η άμυνα πήρε άριστα και αποτέλεσε τον «καταλύτη» για τη σημερινή επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι πως στην τρίτη περίοδο, οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν μόλις 7 πόντους, διάστημα στο οποίο ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.

Όπως σε κάθε παιχνίδι, έτσι και σήμερα αγωνίστηκαν τρεις αθλητές από το εφηβικό τμήμα, οι οποίοι είχαν εξαιρετική παρουσία. Ωστόσο, η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιάννη Πουαρίδη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Η διοίκηση των Αετών και σύσσωμο το αγωνιστικό τμήμα, εύχονται στον αθλητή περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος, που έφτασε τους 17 και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 15 και Δημήτρης Γιαμπατζίδης, που πέτυχε 12.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, το Σάββατο 19/11 στην Κατερίνη με αντίπαλο τον ΓΑΣ Πάνθηρες.

Δεκάλεπτα : 16-10, 37-26, 55-33, 70-52

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης 2, Πάππου 4, Χατζηχαρίσης 8, Γκανάς 7, Καραμήτσος 3 (1), Σιδηρόπουλος 2, Πετρόπουλος, Παπαδόπουλος Ι.Π., Γιαμπατζίδης 12 (3), Ιωσηφίδης Κ., Παπαδόπουλος Ι.Μ. 17 (1), Ιωσηφίδης Μ. 15 (3)

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Πρόιος) : Παπαδήμας 3, Πουαρίδης 2, Παπαδόπουλος, Μουλκέτσι 3 (1), Μπατιάκας, Παντοφλίδης 11 (1), Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 21 (1), Παπουλίδης 3 (1), Πρόιος 3, Καραγιάννης 5, Ματόπουλος

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ - ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 42-51

Εύκολο απόγευμα είχε στην Πιερία ο ΑΟΚ Βέροιας, ο οποίος από το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα εκτόξευσε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και ολοκλήρωσε το ματς κρατώντας μακριά στο σκορ τον αντίπαλο.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 5-16, 10-25, 23-41, 42-51.

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Αθανασιάδης) Αποστόλου 3, Στρατηγός, Παναπακίδης 5 (1), Αποστολόπουλος 11, Σιώκας, Σιδερίδης, Κεραμιδάς 5 (1), Τεγούλιας, Αλεξιάδης, Παυλίδης 11 (1), Πιτσιάβας 7 (1)

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας 4, Ζάννος 6 (2), Χρήστου Κ. 4, Τσαχουρίδης 6 (1), Κόγκας Μ., Ιωαννίδης, Κασαμπαλής 14, Γιαννόπουλος 6 (2), Τριχόπουλος 8 (2), Κόγκας Δ. 3 (1).

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ –ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 65-74

"Διπρόσωπος" παρουσιάστηκε στην Πιερίας ο Ζαφειράκης Νάουσας. Στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση και βρέθηκε πίσω με την διψήφια διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Νάουσας ανέκαμψε και όχι μόνο κάλυψε την διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά και στο σκορ. Με το μομέντουμ να είναι με το μέρος του, ο Ζαφειράκης στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε να παίζει καλά, πήρε το πάνω χέρι στο σκορ και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 21-8, 41-30, 55-57, 65-74.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Χρυσανθόπουλος) Ζαδές 13 (3), Μωυσίδης 26 (5), Κουπάντσης 2, Λάππας 9 (3), Τριγώνης 3 (1), Κουρκούτας 8 (2), Γαβαλάς 4,

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Καπνάς 2, Πουρλίδας Β. 21 (4), Τούφας 16, Σκουλαριώτης 27, Πουρλίδας Δ., Μπιλιούρης Α., Τσίλης, Μουρατίδης 8 (2),