• Διαβάστηκε 545 φορές

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Φίλιππος, νίκησε και την Καρδίτσα!

Συνεχίζει ακάθεκτη τη νικηφόρα πορεία της η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας!

Οι "ερυθρόλευκοι", πέτυχαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, επικρατώντας στο ΔΑΚ "Δ. Βικέλας" με σκορ 83-65 της Αναγέννηση Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Αν και το τελικό σκορ δείχνει άνετη επικράτηση, ο Φίλιππος δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Αναγέννησης. Εκμεταλλευόμενη το πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη.

Το σκορ ήταν από την αρχή της αναμέτρησης υπό τον έλεγχο της Βεροιώτικης ομάδας, η οποία αν και δεν έχανε το προβάδισμα, δυσκολευόταν να το διευρύνει. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Φίλιππο να προηγείται με +10, κάτι που άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η Αναγέννηση ήταν πολύ αποτελεσματική, σε αντίθεση με τον Φίλιππο και κατάφερε να πλησιάσει στο δίποντο.

Η συνέχεια άνηκε στην ομάδα της Βέροιας, η οποία με ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να καταστείλει όλες τις δυνάμεις της Θεσσαλικής ομάδας. Με ένα επιμέρους σκορ 49-33, ο Φίλιππος έφτασε στην επικράτηση με 18 πόντους κόντρα στην πολύ μαχητική Αναγέννηση, η οποία πάλεψε μέχρι την τελευταία προσπάθεια.

Η σημερινή νίκη έχει έναν ξεχωριστό συμβολισμό. Οι "ερυθρόλευκοι" την αφιέρωσαν στον Απόστολο Αποστολίδη, ο οποίος ήταν απών για έναν ευχάριστο λόγο, καθώς η γυναίκα έφερε στη ζωή το νέο μέλος της οικογένειάς τους!

Ο Φίλιππος εκφράζει ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ Βικέλας και σιγά σιγά γίνεται όλο και περισσότερος!

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 34-32, 59-50, 83-65.

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Δικταπανίδης (Παπαδόπουλος Θ.)

Φίλιππος Βέροιας (Ευθύμης Κοθράς): Ιγγλέζος 3, Καραγιώργος 8, Νικάι 9, Δημαλής 3, Ελευθεριάδης 30, Ξενιτίδης 11, Κωνσταντινίδης, Κάτζος 5, Μπένας 14, Πολυμένης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Βασίλης Κρομμύδας): Γεωργαντζάς 7, Καλλιάρας 22, Μαντικός 20, Ψυχογιός 11, Ζώρζος 2, Λαφτσιδης 1, Κακαβούλας 2.

Δείτε φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση...