• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 173 φορές

Κύπελλο Ελλάδος: Με Πρωτέα Γρεβενών κληρώθηκε ο Φίλιππος Βέροιας

Η κλήρωση για την πρώτη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών έλαβε χώρα σήμερα (18/8) στα γραφεία της ΕΟΚ, με τις ομάδες των Β’ και Γ’ Εθνικής να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Η πρώτη αγωνιστική δράση της Α’ Φάσης θα διεξαχθεί στις 21/9 στις έδρες των γηπεδούχων σε νοκ άουτ μορφή και θα συνεχιστεί μέχρι και την τρίτη αγωνιστική στις 2/10.

Η Β’ Φάση, όπου και θα συμμετέχουν και όλες οι 16 ομάδες της Α2 Ανδρών, θα εκκινήσει στις 12/10.

Συνολικά συμμετέχουν στην Α’ Φάση:

  1. 37 ομάδες από Γ’
  2. 36 ομάδες από Β’

Γ’ Εθνική:

1η αγωνιστική

Νότος

Ελευθερία Μοσχάτου (περνάει άνευ αγώνος)

1 ΑΟΚ Χαλανδρίου – Αργοναύτης Τρίγλιας/Ραφήνας
2 Νήαρ Ηστ – ΑΟ Δάφνης
3 Εργοτέλης – Νίκη Αμαρουσίου
4 Γαλήνη – Κρόνος Αγίου Δημητρίου
5 Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού – Γλαύκος-Έσπερος
6 ΚΑΠ – Ηλιούπολη
7 Σφήκα Αμαλιάδας – ΑΟ Ερμιονίδας
8 Κορωπί – Καλαμάτα ’80
9 Μελίσσια – Δίων Κυπαρισσίας

Βορράς

10 Διγενής Λακ. – ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας
11 ΚούΠα Κιλκίς – ΚΑΟΔ
12 ΓΑΣ Βασιλικών – Καστοριά
13 Αλμυρός – Ανατόλια
14 Σοφάδες – Ρούπελ
15 Τιτάνες Παλαμά – Ελπίς Αμπελοκήπων
16 IBC – Όλυμπος Κορδελιού
17 ΜΕΝΤ – ΑΟ Τρίκαλα
18 Εθνικός Κοζάνης – Νίκαια 2012

2η αγωνιστική (νικητές – νικητές)

Νότος

36. 6 – 8
37. 4 – 1
38. 2 – 3
39. 5 – 7
40. 9 – Ελευθερία Μοσχάτου

Βορράς

17 (περνάει άνευ αγώνος)

41. 12 – 18
42. 10 – 16
43. 15 – 11
44. 13 – 14

3η αγωνιστική (νικητές – νικητές)

54. 39 – 37 (Νότος)
55. 40 – 38 (Νότος)
56. 42 – 41 (Βορράς)
57. 44 – 43 (Βορράς)
58. 36 (Νότος) – 17 (Βορράς)

Β’ Εθνική – 1η αγωνιστική:

Νότος

ΑΕΝΚ (περνάει άνευ αγώνος)

19 Πρωτέας Βούλας – Μύκονος
20 Δάφνη Δαφνίου – Εθνικός
21 Πανιώνιος – ΟΦΗ
22 Ηλυσιακός – Μίλωνας
23 Δούκας – Αχαγιά 82
24 Φανάρια – Ένωση Ιλίου
25 Πανελευσινιακός – ΑΟΠΦ
26 Πεύκη – Παγκράτι
27 ΕΦΑΟΖ – Έσπερος Καλλιθέας

Βορράς

ΧΑΝΘ (περνάει άνευ αγώνος)

28 Ευκαρπία – ΑΓΣΙ
29 Έσπερος Λαμίας – Γέφυρα
30 Νίκη Βόλου – Βίκος
31 Σταυρούπολη – Αναγέννηση Καρδίτσας
32 Πανσερραϊκός – Δόξα Λευκάδας
33 Λεύκιππος Ξάνθης – ΔΕΚΑ
34 Ερμής Λαγκαδά – Τrikala Basket
35 Πρωτέας Γρεβενών – Φίλιππος Βέροιας

2η αγωνιστική (νικητές – νικητές):

Νότος

45. 20 – 19
46. 21 – 23
47. 26 – 22
48. 25 – 27
49. 24 – ΑΕΝΚ

Βορράς

35 (περνάει άνευ αγώνος)

50. 31 – ΧΑΝΘ
51. 32 – 28
52. 33 – 34
53. 30 – 29

 

Β’ Φάση

Συμμετέχουν:

16 ομάδες από Α2
9 ομάδες από Β’
5 ομάδες από Γ’

1η αγωνιστική

49 (περνάει άνευ αγώνος)

59. 53 – Πανερυθραϊκός
60. Ερμής Αγιάς – Χαρίλαος Τρικούπης
61. 55 – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ
62. Ερμής Σχηματαρίου – Ψυχικό
63. 54 – Αίας Ευόσμου
64. 56 – Καβάλα
65. 46 – Κόροιβος
66. 58 – 48
67. Παπάγος – Μαρούσι
68. 45 – ΑΟ Αγρινίου
69. Ομάδα Β’ Εθνικής – ΓΣ Ελευθερούπολης
70. 50 – Τρίτων
71. 51 – 52
72. 47 – ΝΕΜ
73. 57 – Αμύντας

2η αγωνιστική

74. 49 – 73
75. 66 – 61
76. 71 – 69
77. 60 – 70
78. 65 – 72
79. 67 – 68
80. 63 – 64
81. 62 – 59

3η αγωνιστική

82. 80 – 75
83. 77 – 81
84. 74 – 78
85. 79 – 76

πηγή: basketblog.gr