• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 170 φορές

Με το βαρύ 48-82 έχασε ο Φίλιππος από τον Χαρίλαο Τρικούπη

Βαριά εντός έδρας ήττα γνώρισε το Σάββατο 7/5 η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας από τον δυνατό Χαρίλαο Τρικούπη με σκορ 48-82.

Οι "ερυθρόλευκοι" πάλεψαν το ματς μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πατούν... γκάζι στην επανάληψη και να φτάνουν στην εύκολη επικράτηση.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Λουλουδιάδης, Πράττος

Δεκάλεπτα: 15-22, 32-41, 41-58, 48-82

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 3 (1), Ελευθεριάδης 5 (1), Πουλιανίτης 4, Κοθράς 7 (1), Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 1, Drekalovic 5 (1), Ιατρίδης 15 (2), Πιλκούδης 2.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 9 (2), Βλάσιος 3, Δημητρακόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 17 (1), Καζάνας, Λιάπης 18 (4), Λεγκίκας 8 (2), Τσαπατώρης, Alihodzic 8, Στράτος 2, Sokk 13 (4), Σαχπατζίδης 3 (1).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Καρδίτσα - Αμύντας 100-66
Αγρίνιο - Ψυχικό 83-88
Πανερυθραϊκός - Καβάλα 73-66
Παγκράτι - Ελευθερούπολη 75-86
Φίλιππος Βέροιας - Χαρίλαος Τρικούπης 48-82
Δάφνη Δαφνίου - Οίακας 82-56
Μαρούσι - Τρίτωνας 67-72
Ρεπό: Κόροιβος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Καρδίτσα 24-3 (2257-1743) 51
------------------------------------------------
2. Τρίτωνας 20-8 (2364-1959) 48
3. Ψυχικό 20-7 (2151-1856) 47
4. Χαρίλαος Τρικούπης 19-8 (2095-1854) 46
5. Ελευθερούπολη 18-9 (2182-1999) 45
------------------------------------------------
6. Πανερυθραϊκός 16-11 (2111-1934) 43
7. Κόροιβος 16-11 (2062-1897) 43
8. Αμύντας 14-13 (1952-1905) 41
9. Καβάλα 13-14 (2011-1934) 40
------------------------------------------------
10. Μαρούσι 13-14 (2201-2027) 40
11. Αγρίνιο 11-16 (1868-1978) 38
12. Φίλιππος Βέροιας 10-17 (1856-1978) 37
13. Παγκράτι 7-20 (2008-2164) 34
------------------------------------------------
14. Οίακας 1-26 (1593-2652) 28
15. Δάφνη Δαφνίου 1-25-1 (1602-2433) 27

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ' τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (30ή - 11/5, 17:00)

Κόροιβος - Καρδίτσα
Αμύντας - Αγρίνιο
Ψυχικό - Πανερυθραϊκός
Καβάλα - Παγκράτι
Ελευθερούπολη - Φίλιππος Βέροιας
Χαρίλαος Τρικούπης - Δάφνη Δαφνίου
Οίακας - Μαρούσι
Ρεπό: Τρίτωνας