• Διαβάστηκε 498 φορές

Ηττήθηκε στο Αγρίνιο ο Φίλιππος, έχασε και την διαφορά!

Το Αγρίνιο νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας και πέραν του ότι τον προσπέρασε στη βαθμολογία, απέκτησε και μεγάλο πλεονέκτημα στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας στα playouts της Α2.

Διπλή νίκη πέτυχε το Αγρίνιο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Α2. Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας με 63-56 και παράλληλα κάλυψε τη διαφορά των δύο πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο (70-72), αποκτώντας μεγάλο πλεονέκτημα στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας στα playouts.

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο δεν πρόκειται να διεκδικήσει δάφνες ποιότητας και αυτό δεν διαφαίνεται μόνο από το κάκιστο 2ο δεκάλεπτο (7-4 το επιμέρους σκορ) και την πολύ μικρή επιθετική παραγωγικότητα στο 1ο ημίχρονο. Η ουσία είναι ότι το Αγρίνιο πήρε αυτό που ήθελε, παρότι σούταρε με απελπιστικά άσχημα ποσοστά ευστοχίας (28,8% συνολικά και 68,3% στις βολές), έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (31-38), υπέπεσε σε 17 λάθη και είχε πολύ χειρότερη ομαδική αξιολόγηση από τον αντίπαλό του (47-60)!

Ο Περικλής Κουρουπάκης (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος του Αγρινίου στην 4η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του και στην 6η στα τελευταία 8 παιχνίδια. Μία νίκη που όχι μόνο ανέβασε το Αγρίνιο μία θέση ψηλότερα από τον Φίλιππο στη βαθμολογία της Α2, αλλά του έδωσε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Δάνης Ελευθεριάδης (26 πόντοι) και ο Κώστας Ιατρίδης (16 πόντοι) διασώθηκαν από πλευράς Φιλίππου, ο οποίος υπέστη την 5η ήττα στους τελευταίους 6 αγώνες, αλλά και την 6η στη σειρά μακριά από τη Βέροια.

Με 3/19 σουτ μέσα από τη ρακέτα και 18 λάθη (τα 13 στο 1ο ημίχρονο), βέβαια, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο στο Αγρίνιο. Κι ας ανέκαμψε μετά το κακό ξεκίνημα (18-9 στο 8’) και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με σερί 0-11 και το προβάδισμα στο σκορ (18-20). Οι γηπεδούχοι άργησαν να προσπεράσουν (25-24 στο 18’), από εκεί και πέρα όμως δεν είδαν ξανά την πλάτη του Φίλιππου.

Στο 2ο ημίχρονο το Αγρίνιο κατόρθωσε να ξεφύγει με 34-26 στο 26’ χάρις σε 7 διαδοχικούς πόντους και στη συνέχεια διεύρυνε τη διαφορά του (42-33 στο 30’ και 56-46 στο 37’), με τη μέγιστη τιμή να αγγίζει το +11 στο 38' (58-47), φτάνοντας χωρίς προβλήματα στη διπλή, όσο και πολύτιμη νίκη.

Αγρίνιο - Φίλιππος Βέροιας 63-56
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Ζακεστίδης,Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 18-20, 25-24, 42-33, 63-56

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης 12 (2/5 τρίποντα, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπαζίνας 11 (1), Crnic 15 (2), Τσούκας, Μήτσου 1, Κυριλής, Μπαλός 6 (6 ριμπάουντ), Κουρουπάκης 16 (8/11 βολές, 4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκάτζιος 2 (8 ριμπάουντ).

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 1 (5 λάθη), Ελευθεριάδης 26 (5/7 βολές, 9/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πουλιανίτης 2, Κοθράς (6 ασίστ), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 7, Drekalovic 3 (1/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Ιατρίδης 15 (2/2 βολές, 2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πιλκούδης 2, Γαρέζος.6

15. Δάφνη Δαφνίου 0-23-1 (1372-2122) 22

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.
** Εκκρεμούν οι (4) αγώνες Τρίτωνας - Ψυχικό (20ή αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Χαρίλαος Τρικούπης - Ψυχικό (22η αγωνιστική, 13/4, 17:00), Ελευθερούπολη - Καβάλα (22η αγωνιστική, 13/4, 17:00), Ψυχικό - Ελευθερούπολη (23η αγωνιστική, 27/4, 17:00).
*** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
**** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26H - 9/4, 17:00)