• Διαβάστηκε 446 φορές

Συνέχισαν με νίκες Αετοί και ΑΟΚ Βέροιας

Τη νίκη πανηγύρισαν οι δύο ομάδες της Βέροιας, στην 15η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Ο ΑΟΚ νίκησε εύκολα στο Μακροχώρι τους Γαλάζιους με 74-54, ενώ οι Αετοί πέρασε από την Φλώρινα επικρατώντας με 73-69 του τοπικού Αριστοτέλη.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΓΑΛΑΖΙΟΙ 74-54

Άνετη ήταν η επικράτηση του ΑΟΚ επί των Γαλάζιων. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, ο ΑΟΚ με όπλο την άμυνα ξέφυγε στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-18, 39-32, 50-39, 74-54

Διαιτητές: Μπουγλός Ι.-Δημητρόπουλος

ΑΟΚ Βέροιας (Γκαμούρας) :Τσαχουριδης 2, Κοχλιαρίδης 19(5), Μέλλιος 15, Ντουλαβέρης 3(1), Κοτζάμπασης 3(1), Κολοβός, Κασαμπαλής 9, Τριχόπουλος 5 (1), Χαραλαμπίδης 18(3).

Γαλάζιοι (Παπδούλης-Τσίμπος): Μπάρδας 11(1), Αϊμέκε 11(1), Μούτσιος 3, Παγώνης 8(1), Καμπούρης 9, Τζίμας 2, Μίχος, Γιανναράς 10 (1), Μεσκούρης.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 69-73

Ύστερα από ένα αμφίρροπο ματς, οι Αετοί κέρδισαν στην Φλώρινα τον Αριστοτέλη. Το παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων με τις πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι Αετοί διατήρησαν την συγκέντρωσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-18, 38-37, 57-58, 69-73

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τσάνταλη

Αριστοτέλης Φλώρινας (Μουρουζίδης): Καραποστόλου 14(3), Τσιόγκας Η. 10, Τσίρμπας 5(1), Ναϊπλής, Κύρτσος, Πεταλωτής 16(2), Τασιούδης 10(1), Κωστούλας 12(2), Ντρίζα Α., Παπαδόπουλος 2, Ματούλας, Ντρίζα Φ.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Λιόλιος 12(2), Γκανάς, Καμπάς, Λαζαρίδης 7(1), Λέφας, Τσακαλέρης 31(1), Μαυρίδης 8(1), Τσιόγκας 8(1), Γαβριηλίδης, Ιωσηφίδης 7.