• Διαβάστηκε 553 φορές

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Φίλιππος απέναντι στην πρωτοπόρο Καρδίτσα

Με 84-96 ηττήθηκε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την Καρδίτσα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο. Ο Φίλιππος προηγήθηκε στο 3’με 6-4 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 6-7. Η ομάδα του Κουρουζίδη παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 10′ (23-27).

Οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο δεκάλεπτο βομβάρδισαν το καλάθι του φιλίππου από την περιφέρεια και έχτισαν σιγά σιγά μια διαφορά 20 πόντων (60-80 στο 30′). Στην 4η περίοδο, οι παίκτες του Φιλίππου με ένα 12-3 σερί πλησίασαν την Καρδίτσα σε 72-83. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό μιας και οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν με δικό τους σερί 0-7 να κάνουν το 72-90 και να κλειδώσουν την νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου οι Σουτζόπουλος και Γαρέζος με 20 και 15 αντίστοιχα. Επόμενο παιχνίδι για τον Φίλιππος στις 12/3 με το Αγρίνιο.

Δεκάλεπτα: 23-27, 42-56, 60-80, 84-96

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Αγραφιώτης Ι. (Καλότσης)

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 3 (1), Πουλιανίτης 3, Κοθράς 8 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 20 (1), Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 13 (1), Πιλκούδης 5, Γαρέζος 15 (3).

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 14 (1), Τσιλούλης 6 (2), Καρράς 10, Κακλαμάνος 12 (3), Σπυριδονίδης 9 (2), Χάλαρης 10 (2), Ντράσκοβιτς 6, Τσούκας, Αλεξιάδης 4 (1), Καραγεωργίου, Βεργίνης 23 (4), Πεφάνης 2.