• Διαβάστηκε 474 φορές

Με το δεξί ο Φίλιππος, συνέτριψε 105-63 τον Οίακα Ναυπλίου!

Εύκολο απόγευμα για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας, (αγωνίστηκε χωρίς τους Ευθύμη Κοθρά και τον Δημήτρη Σουτζόπουλο που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς) η οποία νίκησε την μαχητική ομάδα του Οίακα Ναυπλίου με σκορ 105-63 στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Η ομάδα του Κουρουζίδη παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα πήρε την 5η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε στο 2’ με 5-0 αλλά έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ισοφάρισαν στο 4’ (5-5). Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρις το 8ο λεπτό όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μερμίγκη σε 14-12. Ο Φίλιππος από εκείνο το σημείο και μετά πάτησε γκάζι, πίεσε σε όλο το γήπεδο και με σερί 9-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο γρήγορος, η πίεση και η ευστοχία των παικτών του Φιλίππου απέδωσε καρπούς και το σκορ στο 12’ έγινε 29-18. Η διαφορά στο 16′ αυξήθηκε στους 15 πόντους (40-25).  Πολλές χαμένες προσπάθειες για την ομάδα του Κουλουριώτη που δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να μειώσει το σκορ, παρόλο τις συνεχείς αλλαγές στο σχήμα της ομάδας. Ο Φίλιππος συνέχισε να προελαύνει (48-27 στο 19’) και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 56-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε διαδικαστικά με την ομάδα του Φιλίππου, έχοντας το προβάδισμα και διαφορά ασφαλείας, να παίζει πιο ελεύθερα. Στο 26’ το σκορ έδειχνε 71-41, στο 29’ 80-46 σκορ και το δεκάλεπτο τελείωσε με 82-46.

Διαιτητές : Τσιρτσιμάλης-Τσιαπλής-Εκίζογλου

Δεκάλεπτα : 23-12, 56-29, 82-46, 105-63

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι 2, Ντοβας, Ελευθεριάδης 20, Πουλιανίτης 20, Παραπούρας 10 , , Ντρεκάλοβιτς 17, Ιατρίδης 18, Πιλκούδης 4, Γαρέζος 14.

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 16, Τσάκος 4, Τουρλής 4, Σκλήκας 2, Μαργελης 6, Χόρτσας, Μερμιγκης 17, Λιακος 6,Τσανιδης, Cvorovits, Χαϊδάς , Χάχαλος 8.