• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 230 φορές

Εύκολη νίκη του Φιλίππου επί της Δάφνης στην Αττική

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας, η οποία συνέτριψε με σκορ 98-54 την Δάφνη στην Αττική!

Οι Βεροιώτες ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησαν... γκάζι, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-43. 48-75, 54-98

Διαιτητές: Λιότσιος-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος

ΔΑΦΝΗ Δ. (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 10 (2), Βλαδίτσης 7, Μπήλιος 7 (1), Κεχρής, Εξηνταβελώνης 2, Γιαννόπουλος, Καμπούρης 3, Στανόγεβιτς 18 (4), Σούμαν 7.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι 5 (1), Ντόβας 3 (1), Ελευθεριάδης 18 (4), Πουλιανίτης 9 (1), Κοθράς 3 (1), Παραπούρας 14 (4), Σουτζόπουλος 6, Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 14, Πιλκούδης 5, Γαρέζος 9 (1).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ελευθερούπολη - Κόροιβος 75-65
Καβάλα - Αμύντας 78-69
Οίακας - Αγρίνιο 70-91
Τρίτωνας - Πανερυθραϊκός 72-63
Μαρούσι - Παγκράτι 86-74
Δάφνη Δαφνίου - Φίλιππος Βέροιας 54-98
Χαρίλαος Τρικούπης - Καρδίτσα (12/12, 15:00)
Ρεπό: Ψυχικό

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Καρδίτσα 8-0 (759-530) 16
-------------------------------------------------------
2. Ψυχικό 7-2 (743-626) 16
3. Τρίτωνας 6-3 (819-686) 15
4. Κόροιβος 6-3 (715-599) 15
5. Ελευθερούπολη 6-2 (668-576) 14
-------------------------------------------------------
6. Αμύντας 5-4 (641-628) 14
7. Πανερυθραϊκός 5-3 (633-576) 13
8. Μαρούσι 5-5 (794-760) 15
9. Καβάλα 5-3 (631-610) 13
-------------------------------------------------------
10. Χαρίλαος Τρικούπης 3-5 (639-594) 11
11. Παγκράτι 3-6 (621-681) 12
12. Φίλιππος Βέροιας 4-5 (622-658) 13
13. Αγρίνιο 3-6 (613-656) 12
-------------------------------------------------------
14. Δάφνη Δαφνίου 0-10 (594-941) 10
15. Οίακας 0-9 (520-891) 9

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11η, 18/12, 17:00)

Καρδίτσα - Ελευθερούπολη
Κόροιβος - Καβάλα
Αμύντας - Ψυχικό
Αγρίνιο - Χαρίλαος Τρικούπης
Πανερυθραϊκός - Οίακας
Παγκράτι - Τρίτωνας
Φίλιππος Βέροιας - Μαρούσι
Ρεπό: Δάφνη Δαφνίου