• Διαβάστηκε 461 φορές

Πάλεψε αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 58-77 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΑΤΡΑΣ ΣΤΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ

Την ήττα από τον Απόλλωνα Πάτρας γνώρισε το Σάββατο στο Δ. Βικέλας ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να κοντράρει μέχρι το τέλος τους Πατρινούς κι έχασε με 77-58.

Ο Φίλιππος ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ, παρά την απουσία του Δημήτρη Σουτζόπουλου. Η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε 16-10 στο 12’, αλλά δέχτηκε ένα επιμέρους 5-25 στα επόμενα 8,5 λεπτά και βάλθηκε να κυνηγάει τον Απόλλωνα στο σκορ. Εν μέρει, κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, όταν πλησίασε δύο φορές στους τέσσερις (36-40 στο 24’) και στους πέντε πόντους (48-53 στο 31’). Ακολούθησε όμως ένα σερί 0-13 από το 34’ έως το 39’ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (56-77).

Η ομάδα της Πάτρας ευστόχησε σε 14 από τα 50 (φετινό ρεκόρ Α2!) τρίποντα που επιχείρησε και ξεπέρασε το αποκαρδιωτικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε με 4/23 σουτ! Ο Φώτης Ζούμπος (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος του Απόλλωνα, ενώ ο Δάνης Ελευθεριάδης (23 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ξεχώρισε από τον Φίλιππο, που έκανε 11 παραπάνω λάθη από τους φιλοξενούμενους (16-5) και πέταξε στα σκουπίδια 10 ελεύθερες βολές (9/19).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 21-35, 45-53, 58-77

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μαραμής-Ξέρας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Μπλατσιώτης): Νικάι, Τσεσμετζίδης 2, Ντόβας 6 (2), Ελευθεριάδης 23 (3τρ., 10ρ.), Πιπεράκης, Πολυμένης, Κοθράς 4 (9ρ., 8ασ.), Παραπούρας 9 (2τρ.,10ρ.), Καντάρκος, Πιλκούδης 14 (10ρ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (3), Νιφόρας, Ζούμπος 25 (4τρ., 11ρ.), Πουλιανίτης 9 (1), Διαμαντάκος 2, Παπαφωτίου, Μολφέτας 14 (1), Φραγκοπαναγιώτης, Δαραμούσκας, Μπαζίνας 9 (3), Κογιώνης, Αντωνάκης 9 (2τρ.,14ρ.).

14. Καβάλα 8

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

* Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας, ο Αμύντας, ο Τρίτωνας και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

* Αναλυτικά οι δύο αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).