• Διαβάστηκε 452 φορές

Νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Καβάλα!

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Φίλιππος στην Καβάλα, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής, στην Α2 του μπάσκετ. Επικράτησε της τοπικής ομάδας 64-70 και πήρε τους δύο βαθμούς. Ο Φίλιππος ήταν σε όλο το ματς μπροστά στο σκορ και δίκαια κέρδισε.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος κυριάρχησε στο γήπεδο και προηγήθηκε ακόμη και με 30 πόντους διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως είδε την ομάδα της Καβάλας να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή περίοδο και με το επιμέρους 37-13 (με το οποίο μετέτρεψε το 27-57, σε 64-70!) και να βάζει… φωτιά στο παιχνίδι.

Οι Ζαραϊδώνης, Καρακεχαγιάς και Βακουφτσής ήταν οι κορυφαίοι για την Καβάλα, ενώ ο Ελευθεριάδης άγγιξε το double-double (15π., 9ρ.) για τον Φίλιππο Βέροιας, που είδε και τους Κοθρά και Ντόβα να είναι ουσιαστικοί στον επιθετικό τομέα…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 17-39, 30-57, 64-70

Διαιτητές: Θεοδώρου-Ελευθεριάδης-Αγραφιώτης Γρ.

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 19 (1τρ., 3κλ.), Σαββίδης 3 (1), Αμπατζάς 6, Βακουφτσής 10 (2/6τρ.), Καρκατσέλης 5, Πρασίνης, Χιμένα-Κουλαλής 2, Καραγιώργος 2, Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 11 (3/10τρ.), Συλαίος 2, Μακαρίτης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 2, Ντόβας 12 (3τρ., 5ασ.), Ελευθεριάδης 15 (2), Νικάι, Κοθράς 14 (3τρ., 7ασ.), Παραπούρας 10 (3), Σουτζόπουλος 5 (10ρ.), Πολυμένης 1, Πιλκούδης 2, Καραγεωργίου 9.