• Διαβάστηκε 485 φορές

Εντός έδρας ήττα για τον ΦΙΛΙΠΠΟ από το Ψυχικό

Νικηφόρα “πέρασε” από το ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” η ομάδα του Ψυχικού στο εξ αναβολής ματς για την 3η αγωνιστική της Α2 ανδρών νικώντας την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας Με σκορ 61-75.

Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 6’με 11-4. Όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 2-9 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (13-13). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 18-15. Το Ψυχικό, εκμεταλλευόμενο αρκετά λάθη στην επίθεση και αστοχία των παικτών του Φιλίππου προηγήθηκε στο 19’με 24-30, σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο.

Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη μάζεψε συνολικά 37 ριμπάουντ έναντι 24 των φιλοξενούμενων αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε αντίθετα με την ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα να ευστοχεί σε 10 από τα 18 τρίποντα που επιχείρησε στο δεύτερο ημίχρονο κάτι που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα. Το προβάδισμα στο 35’ ξέφυγε στους 14 πόντους (48-62) κάτι που οδήγησε το Ψυχικό στη 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του.

Ο Δημήτρης Σουτζόπουλος (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Δάνης Ελευθεριάδης (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον Φίλιππο Βέροιας ενώ από το Ψυχικό ο Αλέξανδρος Κυρίτσης (29 πόντοι) και ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς (17 πόντοι).

* Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από το επίσημο κανάλι της ομάδας του Φιλίππου.

* O προπονητής του Ψυχικού Γιώργος Ρεμεντέλας μπαίνοντας στο γήπεδο άφησε μια λευκή ανθοδέσμη στην θέση του εκλιπόντος προπονητή του Φιλίππου Δημήτρη Γκίμα. “Με στεναχωρεί το γεγονός ότι δεν βλέπω στην άκρη του πάγκου τον Δημήτρη Γκίμα με τον οποίο είχαμε εξαιρετικές σχέσεις.  Είναι πολύ λυπηρό αλλά η ζωή συνεχίζεται. Όσο αφορά αγωνιστικά οι ομάδες έχουν μπει σε μια διαδικασία να κάνουν ανά τρεις μέρες παιχνίδια κάτι που προκαλεί καταπόνηση στους παίκτες. Η Βέροια είναι ένα αξιοπρεπή σύνολο και προσπαθεί κι αυτή να σταθεί στο ύψος της.”

* Ο πρόεδρος της διοικούσας επιτροπής μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας δήλωσε στο filipposbc.gr : “Ένας ακόμη αγώνας στον μαραθώνιο που καλείται να δώσει η ομάδα του Φιλίππου. Η κούραση των παιδιών είναι μεγάλη. Θα δώσουν σίγουρα τον καλύτερο τους εαυτό και πρωτίστως μας ενδιαφέρει να μην έχουμε τραυματισμούς”

Φίλιππος Βέροιας – Ψυχικό 61-75

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν.-Τζιοπάνος Γιώρ.

Δεκάλεπτα: 18-15, 24-30, 40-48, 61-75

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 14 (7/8 βολές, 2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κοθράς 1 (1/4 βολές, 0/8 σουτ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 18 (6/9 βολές, 6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Καντάρκος, Πιλκούδης 5.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Φραγκούλης, Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Δελίδης 12 (4/6 τρίποντα), Τσούτσος, Κιούσης, Μιλεντίγιεβιτς 17 (4/8 τρίποντα), Τσουργιάννης Δ. 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 29 (4/7 βολές, 8/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μαρίνος, Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 6.