• Διαβάστηκε 741 φορές

Με άμυνα για σεμινάριο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ υπέταξε το Αγρίνιο

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με 72-58 του Αγρινίου στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασαν στο +12, 39-27 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, έφτασαν στο +18, 60-42 στο 30' και πήραν μια σπουδαία νίκη τόσο από ψυχολογικής, όσο και από βαθμολογικής πλευράς. ''Κλειδί'' για την άνετη επικράτηση των γηπεδούχων ήταν η εξαιρετική τους άμυνα, που δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς στα τελευταία λεπτά.

Με πίστη και πάθος παρά τις ατυχίες των τραυματισμών συνεχίζουν τον αγώνα τους ο Δημήτρης Γκίμας και οι παίκτες του, ταξιδεύοντας το ερχόμενο Σάββατο στην Καρδίτσα για να αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων πέρασε δύσκολα από το Ναύπλιο με 74-73, ενώ ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης διέλυσε την Καρδίτσα με 99-80.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην επανάληψη και επιβλήθηκε του Αμύντα με 81-69, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ελευθερούπολης με 71-64. Εύκολο απόγευμα για το Ψυχικό του συνέτριψε τον Κόροιβο με 94-71, ενώ η Τρίτων κέρδισε στις λεπτομέρειες το Ανατόλια με 89-85. Ματς που έσπασε καρδιές απόλαυσαν οι φίλαθλοι στη Δάφνη με την ομώνυμη ομάδα να επικρατεί του Παγκρατίου με 91-90.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-7 στο 3' για πρώτη και τελευταία φορά στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια οι ''ερυθρόλευκοι'' πήραν τον έλεγχο του ματς και ξέφυγαν με 15-9 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +7, 21-14 και να δείχνουν πως θέλουν να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Με γρήγορο σερί 8-0 ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι Βεροίωτες, φτάνοντας στο 29-14 στο 12', με τους παίκτες του Αγρινίου να δείχνουν να τα έχουν χαμένα.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα οι ''ερυθρόλευκοι'' κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας, 37-22 στο 17' και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +12 (39-27). Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το Φίλιππο να συνεχίζει να είναι αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση και να κρατάει με ευκολία το ευρύ του προβάδισμα, 51-39 στο 26'. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη μέγιστη διαφορά (60-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το επιθετικό μπλακ άουτ των παικτών του Γκίμα μειώνοντας σε 64-54 στο 36'. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο οι Βεροιώτες δεν έδωσαν περαιτέρω δικαιώματα και έφτασαν δίκαια στο τελικό 72-58, παίρνοντας δυο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνουν για να παραμείνουν στην Α2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εξαιρετικός Παραπούρας με 20 πόντους, ενώ από το Αγρίνιο διασώθηκε ο Σταματογιάννης με 12, ο μόνος που κατάφερε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-27, 60-42, 72-58

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Παζώλης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσούκας 5(1), Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 14, Κοθράς 10(1), Παραπούρας 20(5), Νικάι 2, Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 15(1).

ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Καμάρας 3, Μπερέρης 8(1), Χατζηνικόλας 2, Φραντσέσκι 6, Γκρέκας 6, Γιαννακίδης 8(2), Κασιούμης 6, Σταματογιάννης 12, Ψαράς 7.