• Διαβάστηκε 798 φορές

Σπουδαία νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του Ψυχικού!

Άλλη μια σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία επικράτησε με 82-79 του δυνατού Ψυχικού στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας», για την 24η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έπαιξε με πάθος και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν.

Οι Βεροιώτες μπήκαν με περισσότερο ενθουσιασμό στο ματς και στο πέμπτο λεπτό προηγήθηκαν με 12-7. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 15-18, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-22.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Δημήτρη Γκίμα να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (44-40).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 48-42 και 54-48, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν με 63-65.

Οι παίκτες των δύο ομάδων συνέχισαν να «πυροβολούν» τα αντίπαλα καλάθια, με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Στην συνέχεια η ομάδα του Ψυχικού πήρε ένα μικρό προβάδισμα (68-74) εκμεταλλευόμενη και την τεχνική ποινή που δόθηκε στον προπονητή του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, αλλά οι Βεροιώτες μείωσαν γρήγορα σε 72-74 και τρία λεπτά πριν τη λήξη πέρασαν μπροστά (77-76) με καλάθι του Σιζόπουλου.

Στο σημείο εκείνο ανέλαβε… δράση ο Κιτσούλης, ο οποίος με ένα καλάθι δύο πόντων και μία βολή έκανε το 80-76 για τον ΦΙΛΙΠΠΟ, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι άμεση, με τον Αχή να μειώνει με τρίποντο σε 80-79, αλλά ο Κιτσούλης με δύο ακόμη εύστοχες βολές έδωσε «αέρα» τριών πόντων στους Βεροιώτες.

Το 82-79 έμεινε μέχρι και την λήξη του αγώνα μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν μια πραγματικά σπουδαία νίκη!

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Λαζαρίδης, Τσιρτσιμάλης.

Δεκάλεπτα: 23-22, 44-40, 63-65, 82-79.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 13 (1), Σαμαράς, Ακεψιμαΐδης 12 (1τρ., 5ριμπ.), Σιζόπουλος 19 (3τρ., 8ριμπ.), Κιτσούλης 11 (5ας.), Κασαμπαλής 4, Μαυρογιάννης 4, Τριχόπουλος 2, Μπρόζος 17 (2τρ., 7ριμπ., 5ας.), Βαρυτιμιάδης.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ. 11 (3), Μοσχοβίτης 10, Καπινιάρης 7, Αχής Π. 6, Πέττας 19 (4/11διπ., 1/8τρ., 8/8βολ., 7ριμπ.), Κολώκας 15 (1), Σκουλούδης, Παπάς, Πέτρουλας 9 (6ριμπ.), Φιλιππάκος 2.