• Διαβάστηκε 352 φορές

Επιστροφή στις νίκες για τον ΦΙΛΙΠΠΟ 67-57 τον Έσπερο Λαμίας

Σταθερά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα κέρδισε το Σάββατο τον Έσπερο Λαμίας με 67-57 και επέστρεψε στις νίκες.

Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για τον Φίλιππο. Η Βεροιώτικη ομάδα ξέφυγε με ένα ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-10 και στο 17’ έριξε στο καναβάτσο τον αντίπαλο αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά (39-18).

Το ματς έδειχνε ότι θα γίνει περίπατος ωστόσο ο Έσπερος αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, και μείωσε 51-44 στο 26’. Εκεί, στο κρισιμότερο σημείο, ο Φίλιππος φρέναρε την αντεπίθεση του αντιπάλου. Οι Βεροιώτες ανέβασαν την διαφορά και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους και την συντήρησαν χωρίς να κινδυνεύσει μέχρι το τέλος.

Διαιτητές : Λόρτος και Γραικός.

Δεκάλεπτα : 25-10, 43-27, 61-48, 67-57

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος, Τσιακλάγκανος 13(3), Γιαντσιδιώτης, Καβαργύρης 2, Κοθράς 10(2), Παραπούρας 12(3), Σουτζόπουλος 15, Καντάρκος 11

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίακοβιτς, Ρούζιος 12(2), Μπερτσιμάς, Πάππος, Κατσαρές 9(1), Παπανικολάου , Φύκας 12(1), Αργύρης , Παπαργυρόπουλος 16(1), Μάντζουκας, Τεπετίδης 8, Ολύμπιος