• Διαβάστηκε 499 φορές

Ήττα που πόνεσε για τον ΑΟΚ

Ήττα που πόνεσε γνώρισε ο ΑΟΚ με 73-79 από την Καλαμπάκα. Πόνεσε γιατί ήταν ένα ματς στα μέτρα του, ξεκίνησε πολύ καλά αλλά στην συνέχεια έχασε την συγκέντρωσή του και έχασε.

Ο ΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς, προηγήθηκε με 14-0 και έδειξε άγριες διαθέσεις. Ξαφνικά και αναίτια όμως έπαθε μπλακ άουτ, είδε την Καλαμπάκα να απαντά με το ίδιο σερί και το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμπάκα πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 40-46 στο 21’ και κράτησε το προβάδισμά της παρά την Βεροιώτικη αντίδραση. Ο ΑΟΚ μείωσε 50-51 στο 27’ και ισοφάρισε 54-54 στο 29’. Οι φιλοξενούμενοι όμως, απάντησαν και πέρασαν με 54-59 στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση του ΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-23, 40-43, 54-59, 73-79

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Τσάνταλη

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης 2, Καραθανάσης, Ουσουλτζόγλου 6 (2), Γκσνάς 11 (3), Βλάχος 18 (1), Μαυρίδης 21 (2), Ντουλαβέρης, Κασαμπαλής 6, Ιωαννίδης 3, Στοΐτσης, Χατζηλαμπρινός, Χαραλαμπίδης 6.

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: (Κωνσταντινίδης) Μασάδης 22 (1), Παουλεάνου 6 (1), Σπανός 8 (2), Γαϊτανίδης 6, Ρέπας, Τούλας, Γκαντιάς 15 (1), Οικονόμου, Παπακώστας 20 (1), Κιουρτζίδης 2.