• Διαβάστηκε 469 φορές

Νίκη για τους Αετούς Βέροιας κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας

Την 8η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα σημείωσαν σήμερα (24/11) οι Αετοί Βέροιας.

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε με 76-65 της ΑΓΕ Πιερίας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, έχοντας ως "συγκάτοικο" τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Πιερείς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (19-18), οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και με κάποια πολύ καθοριστικά καλάθια, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +11 του πρώτου μέρους (43-32).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς να ελέγχουν το παιχνίδι και να κλείνουν καλά τα ατού των φιλοξενουμένων, οι οποίοι ωστόσο έβρισκαν τις λύσεις από τα 6.75, σημειώνοντας συνολικά 7 τρίποντα.

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι και την τελευταία κόρνα της γραμματείας, που "σφράγισε" την 8η νίκη των "ασπρόμαυρων" στη φετινή σεζόν και την 34η συνεχόμενη σε αγώνα πρωταθλήματος από την ίδρυση του συλλόγου.

Πρώτος σκόρερ για τους Αετούς ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που σημείωσε 19 πόντους και τον ακολούθησαν ο Μάκης Ιωσηφίδης με 17 και ο Κωστής Γκεκόπουλος με 12.

Επόμενο παιχνίδι για τους "ασπρόμαυρους", το Σάββατο 1/12 στην Αλεξάνδρεια με τον συντοπίτη ΓΑΣ.

Τα δεκάλεπτα : 18-19, 43-32, 59-45, 76-65

Αετοί Βέροιας : Τσιμτσιρίδης 7, Κασάπης 2, Παπαδόπουλος 11 (1), Γαβριηλίδης, Γκεκόπουλος 12, Χρυσάφης 7, Παπαδόπουλος Γ. 1, Πάππου, Χατζηχαρίσης 19 (2), Ιατρού, Ιωσηφίδης 17 (3)

ΑΓΕ Πιερίας : Μωυσιάδης 20 (3), Χαρισόπουλος 5 (1), Μέλιος 7 (2), Βαφόπουλος 17, Γαβαλάς 2, Κουρκούτας 14 (1), Βαϊτσόπουλος