• Διαβάστηκε 813 φορές

Ήττα - πισωγύρισμα για τον ΦΙΛΙΠΠΟ από το Λαύριο!

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα με σκορ 72-77 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από το Λαύριο, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί πισωγύρισμα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μετά τις τελευταίες επιτυχίες ήθελαν μία ακόμα νίκη για να οριστικοποιήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ματς ήταν ισορροπημένο με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια.

Οι Βεροιώτες στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο διατήρησαν μια μικρή διαφορά στο σκορ, ωστόσο στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και να φτάσουν στο τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-34, 57-53, 72-77

Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης.-Λαζαρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 25, Ακεψιμαΐδης 6,  Κούρτης 10 (2), Σιζόπουλος 10 (1),  Κιτσούλης, Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4,  Τριχόπουλος, Μπρόζος 14 (2), Βαρυτιμιάδης 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μουμπάρακ 5 (1), Τσίρος 2, Μανούσος 19, Σακελλαρίου 22 (2), Γιαννακόπουλος 4, Κεσκινίδης, Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης 14 (4), Χατζόπουλος 3 (1).