• Διαβάστηκε 370 φορές

Πρεμιέρα με νίκη για τον ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, η οποία επικράτησε με 56-52 της ΑΓΕ Πιερίας και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ΑΓΕ Πιερίας αιφνιδίασε την Αλεξάνδρεια στην αρχή του ματς και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 5-21. Η Αλεξάνδρεια αντέδρασε στην συνέχεια και σιγά – σιγά πλησίασε στο σκορ δίνοντας άλλη τροπή στο ματς που πήγε να στραβώσει στην αρχή. Μπορεί η ΑΓΕ Πιερίας να πήγε στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων (26-30) ωστόσο η Αλεξάνδρεια έδειξε έτοιμη για την ανατροπή.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Αλεξάνδρεια. Συνεχίζοντας με τον ρυθμό που τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε το προβάδισμα στο σκορ και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 45-39. Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη διατήρησαν τον έλεγχο και κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 56-52.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 5-21, 26-30, 45-39, 56-52.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 2, Αβραμίδης, Σιδηρόπουλος 3, Πουρλιοτόπουλος 10 (2), Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 4, Σιτσάνης 14 (2), Παπαγερίδης 4 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 2, Καρκάρας 12, Μπίσκας 5.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης, Μωυσίδης 14 (1), Χαρισσόπουλος 2, Καραγιάννης 5 (1), Μέλιος 2, Στεφανίδης, Βαφόπουλος 9, Τζουνίδης, Κουρκούτας 20 (1), Βαϊτσόπουλος, Αδαμίδης, Γαβαλάς.