• Διαβάστηκε 1006 φορές

Συνέτριψε τον Αιγινιακό η Αλεξάνδρεια – Στα χαρτιά ο ΑΟΚ Β. δύο αγώνες

Άνετη νίκη επί του Αιγινιακού σημείωσε η Αλεξάνδρεια με 70-41.

Με τι νίκη αυτή η ομάδα της Ημαθίας είναι πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη θέση και την πρόκριση στο Final-4, καθώς ακόμα και σε περίπτωση ήττας με είκοσι τρεις από τον Πιερικό στην Κατερίνη την Τετάρτη, τερματίζει πρώτη στον όμιλο.

Αναφορικά με το ματς, η Αλεξάνδρεια μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Αιγινιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Αλεξάνδρεια να προηγείται 35-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια κυριάρχησε στο γήπεδο και εκτόξευσε την διαφορά ορά στους δεκαεπτά πόντους (49-32).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ήταν απόλυτη κυρίαρχος, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με το σκορ να διαμορφώνεται σε 70-41.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-13, 35-29, 49-32, 70-41.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Πουρλιοτόπουλος 16 (4), Μπαλιάκας 10, Σιδηρόπουλος 8, Μπίσκας 3 (1), Σταυρόπουλος 4, Παντοφλίδης, Σιτσάνης 13, Παπαγερίδης 2, Αβραμίδης 4, Πρόιος, Καραγιάννης 7, Καρκάρας 3.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 6 (1), Αργυρόπουλος 6, Κοντόπουλος, Κοιλιάς 1, Βουτσακόπουλος Α. 2, Βουλτσίδης 2, Κιρκιντζώτης 9, Μελίδης 7, Βουτσακόπουλος Θ. 4, Δεμερτζής.