• Διαβάστηκε 407 φορές

Εύκολα το πρώτο βήμα για τον τελικό η Μελίκη - Σε κακή βραδιά στην Αριδαία η Αλεξάνδρεια

Την πρώτη από τις δυο νίκες που χρειάζεται για να βρεθεί στους τελικούς της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ έκανε η Μελίκη, καθώς επικράτησε εύκολα του Αιγινιακού στην έδρα της με 81-61.

Συγκεντρωμένοι και με την απαιτούμενη ενέργεια ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Ασλανίδη και με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση προηγήθηκαν με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να ''ροκανίσουν'' την διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 (43-41).

Στην επανάληψη οι παίκτες της Μελίκης σοβαρεύτηκαν γρήγορα, απέκτησαν διψήφια διαφορά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (65-52). Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να φτάνουν δίκαια στο τελικό 81-61 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων το Σάββατο 5 Μαϊου στο Αιγίνιο. Στην Αριδαία τώρα η τοπική ομάδα ήταν καλύτερη, κέρδισε άνετα 79-61 την Αλεξάνδρεια και απέκτησε με τη σειρά της προβάδισμα πρόκρισης. Κυρίαρχοι στο πρώτο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και πήγαν στα αποδυτήρια στο +23 (45-22). Οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν σε κακή βραδιά, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μπουν στο πνεύμα του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η ομάδα της Αριδαίας χωρίς να δυσκολευτεί στην επανάληψη να φτάσει άνετα στο τελικό 79-61 και να κάνει το 1-0.

Πλέον οι παίκτες του Γκένογλου καλούνται το ερχόμενο Σάββατο να αντιδράσουν στην έδρα τους, να πάρουν τη νίκη ισοφαρίζοντας σε 1-1 και να στείλουν την πρόκριση σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στην Αριδαία.

Μελίκη-Αιγινιακός 81-61

Δεκάλεπτα: 24-16, 43-41, 65-52, 81-61

Διαιτητές: Χρυσάφης-Γιανκίδης

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 25(2), Μαυρίδης 22(1), Κυριακού 9(2), Σαζακλίδης, Κοσταμπίτσης 2, Στακτάρης 1, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 10(1), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 12, Παπαδόπουλος, Ρογγότης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 12(2), Αργυρόπουλος 17(1), Κοντόπουλος, Κοίλιας, Στογιαννόπουλος, Βουλτσίδης 20(2), Μελίδης, Στάμου 4, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 4.

Αριδαία-Αλεξάνδρεια 79-61

Δεκάλεπτα: 24-15, 45-22, 64-39, 79-61

Διαιτητές: Ντόγκας-Μητώνας

ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 6(2), Βασίλογλου, Μπίνος 2, Τοπαλίδης 10, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 10(1), Κανονίδης, Αβραμίδης 16(2), Λιούγκας, Μακρόπουλος 9(1), Στρέπκος 19, Καρνάβας 7.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Γκένογλου): Πουρλιοτόπουλος 2, Κατσανεβάκης, Πουαρίδης, Γιοβανόπουλος 10, Παντοφλίδης 10, Σιτσάνης 15, Παπαγερίδης 9(1), Καρκάρας 13, Πρόιος, Καραγιάννης 2.